Τεράστια «διπλούρα» ο Ολυμπιακός, 80-70 την Μπαρτσελόνα!

Τώρα στην Πάτρα με τον Απόλλωνα στην πρεμιέρα της Basket League

Με τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη να σκοράρει τέσσερα τρίποντα στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός πέτυχε πολύ μεγάλη νίκη στη Βαρκελώνη με 80-70 επί της Μπαρτσελόνα στην πρεμιέρα της Euroleague δείχνοντας με το…καλημέρα στη σεζόν ότι είναι φτιαγμένος για μεγάλα πράγματα!

Επόμενο παιχνίδι για τον Ολυμπιακό τη Δευτέρα 10 Οκτωβρίου στην Πάτρα με τον Απόλλωνα για την. πρεμιέρα της Basket League.

Ο MVP
Πραγματικά πολύ δύσκολο να ξεχωρίσει κάποιος έναν παίκτη από τον αποψινό Ολυμπιακό. Ο Σλούκας ήταν… στρατηγός στην οργάνωση και στη δημιουργία, ο Βεζένκοβ σκόραρε, ο Μπόλομποϊ έδωσε πολλά περισσότερα από αυτά που περίμενε ακόμη και ο πιο αισιόδοξος, ο Πίτερς και ο Λαρεντζάκης έβαλαν μεγάλα σουτ στο πρώτο και στο δεύτερο μέρος και, τώρα που το γράφουμε αυτό, ναι, ο Λάρι, ήταν ο κορυφαίος γιατί αυτός καθάρισε το ματς με τα τέσσερα τρίποντά του στην τέταρτη περίοδο.

Ο αδύναμος κρίκος

Κακό βράδυ για αρκετούς από τους παίκτες της Μπαρτσελόνα, με τον Γιαν Βέσελι να παίρνει τον ρόλο του Νίκολα Μίροτιτς στην αρχική πεντάδα, αλλά να μένει στους πέντε πόντους σε 15 λεπτά συμμετοχής (2/4 δίποντα, 1/2 βολές).

Τα στατιστικά που ξεχώρισαν

Ο Ολυμπιακός έκλεισε την πρώτη περίοδο χωρίς ασίστ (!) για τα τέσσερα λάθη του, στη δεύτερη ωστόσο μοίρασε έξι, την ώρα που στο ημίχρονο είχε και πέντε περισσότερες εκτελεσμένες βολές από τους γηπεδούχους και 100% (7/7). Στο τέλος της βραδιάς οι γηπεδούχοι είχαν μόλις 43.2% στο δίποντο και αρνητικό πρόσημο στην αναλογία ασίστ/λαθών (11/12), την ώρα που οι ερυθρόλευκοι μετρούσαν 25/25 βολές, επίδοση που φυσικά συνιστά ρεκόρ συλλόγου στη διοργάνωση.

Ο αγώνας

Με τη γνωστή πεντάδα (Γουόκαπ, Κάναν, Παπανικολάου, Βεζένκοβ, Φαλ) άνοιξε το ματς ο Μπαρτζώκας, που είδε τον Βέσελι (!) στο μαρκάρισμα του βασικού του πόιντ γκαρντ. Το 4-6 στο τέταρτο λεπτό ήταν αποτέλεσμα μακρινών σουτ από Γουόκαπ και Βεζένκοβ, με τον Σατοράνσκι να κάνει τη διαφορά στο πίσω μέρος με την άμυνά του πάνω στη μπάλα. Τα δύο γρήγορα φάουλ του Κάναν έβαλαν τον Σλούκα νωρίς στο παρκέ, με τον Μπόλομποϊ να δίνει ενέργεια και γκολ-φάουλ για το 16-13 στο 8′ που ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου. Μιας περιόδου στην οποία οι Πειραιώτες είχαν 3/7 δίποντα, 2/8 τρίποντα και καμία ασίστ!

Με τον Μπόλομποϊ να συνεχίζει να κάνει καλή δουλειά, στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, ο Μπαρτζώκας είδε τον Σλούκα να ισοφαρίζει στο 18-18 στο 13′ και έριξε και τον Μπλακ στον αγώνα. Ο Αμερικανός έβαλε καλάθι και φάουλ για το 22-21, ο Πίτερς συνέχισε με τρίποντο για το 22-24, έβαλε κι άλλο για το 25-30 και η συνύπαρξή του με τον Βεζένκοβ έκανε τον Ολυμπιακό απολαυστικό και υπερβολικά επικίνδυνο. Το 12-21 της δεύτερης περιόδου ήταν αποτέλεσμα γρήγορης κυκλοφορίας και καλής εκτέλεσης, με τους ψηλούς του Ολυμπιακού να βάζουν τις βολές και το ντέρμπι να εξελίσσεται μαγικά.

Με Λαπροβίτολα – Αμπρίνες να φορτώνονται με τρία φάουλ στο ξεκίνημα του β’ μέρους, η Μπαρτσελόνα ένιωσε ακόμα περισσότερη πίεση. Ο Αργεντινός έβαλε όμως δύο μακρινά σουτ για το 34-36, ενώ ο Ισπανός ακολούθησε με δικό του τρίποντο για το 37-38 στο 23′. Ποια ήταν η αντίδραση του Ολυμπιακού; Μακρινό δίποντο από τον Κάναν και τετράποντο από τον Βεζένκοβ για το 39-44 στα μέσα της περιόδου, πριν απαντήσουν οι γηπεδούχοι με δικό τους σερί 6-0 και το ματς πάρει μορφή… ροντέο. Η άνοδος του Κάναν ήταν το σπουδαιότερο νέο, με τον Αμερικανό να βάζει τρίποντο και να δίνει ασίστ στον Μπόλομποϊ για το 47-51, πριν η διαφορά φτάσει και στους 10 (47-57) προς τα τέλη του δεκαλέπτου.

Ένα τρελό τρίποντο του Αμπρίνες από τα 11 μέτρα (52-60) έμοιαζε με κακό οιωνό για τον Ολυμπιακό, το σερί της Μπάρτσα έφτασε στο 8-0, εκεί όμως ο Πίτερς έβαλε βολές, ο Λαρεντζάκης τρίποντο για το 57-65 στο 34′ και αυτός νέο σουτ από τη γωνία για το 59-68. Ο “Λάρι” ήταν ο άνθρωπος για τα μεγάλα σουτ, ήταν ενθουσιασμένος αλλά και ψύχραιμος ταυτόχρονα, για να βάλει και τέταρτο τρίποντο που έκρινε το ματς στο τελευταίο λεπτό. Τι βραδιά…

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-13, 28-34, 49-57, 70-80

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντα Σίλβα, Σανλί 9 (1/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Βέσελι 5 (2/4 δίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Κάλινιτς 11 (2/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/1 βολή), Σατοράνσκι 7 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα, 4 λάθη), Λαπροβίτολα 16 (3/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 1/1 βολή), Αμπρίνες 8 (2/5 τρίποντα), Χίγκινς 10 (4/6 δίποντα, 2/3 βολές), Τόμπι, Γιοκουμπάιτις 4

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 5 (0/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα), Κάναν 9 (1/1 δίποντο, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές), Λαρεντζάκης 12 (4/7 τρίποντα), Φαλ, Σλούκας 7 (2/4 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 9 ασίστ, κανένα λάθος), Βεζένκοβ 20 (4/9 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 7ριμπάουντ), Παπανικολάου 2, Μπόλομποϊ 12 (3/5 δίποντα, 6/6 βολές, 7 ριμπάουντ), Πίτερς 10 (2/3 δίποντα, 4/4 βολές), Μπλακ 3, ΜακΚίσικ

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπαρτσελόνα: 16/38 δίποντα, 9/23 τρίποντα, 11/13 βολές, 33 ριμπάουντ (26 αμυντικά – 7 επιθετικά), 11 ασίστ, 5 κλεψίματα, 12 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 11/26 δίποντα, 11/28 τρίποντα, 25/25 βολές, 41 ριμπάουντ (32 αμυντικά – 9 επιθετικά), 18 ασίστ, 7 κλεψίματα, 14 λάθη