Τεράστιος Προμηθέας μέσα στο Τρέντο (76-89) – Φωτογραφίες/δηλώσεις

Τι Προμηθέας ήταν αυτός! Φωτιά και λάβρα στην κυριολεξία! Κι έκανε τις Αλπεις να παραμιλούν με την επιβλητική του εμφάνιση και τη μεγάλη νίκη μέσα στο Τρέντο!

Προμηθέας Ο Προμηθέας με ηγέτη τον Τζο Γιανγκ πέρασε με επιβλητική νίκη από το Τρέντο

Με την 3άδα των Τράβις Σίμπσον, Αρνόλντας Κουλμπόκα και Τζο Γιανγκ σε φανταστική βραδιά στην επίθεση, αλλά και με μια πολύ καλή εμφάνιση στην άμυνα στο α΄ ημίχρονο, ο Προμηθέας πέρασε από το Τρέντο με μεγάλο διπλό, ξεκινώντας τις φετινές Ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις με μια επιβλητική νίκη (76-89).

«Κάναμε ένα πολύ καλό παιχνίδι. Στο α΄ ημίχρονο ήμασταν καλύτεροι στην άμυνα, ενώ στο β΄ ημίχρονο παίξαμε καλύτερα στην επίθεση. Η νίκη είναι πολύ σημαντική και μάλιστα με μια διαφορά που μπορεί να χρειαστεί στη συνέχεια του Eurocup», δήλωσε ο προπονητής του Προμηθέα Μάκης Γιατράς αμέσως μετά το τέλος της αναμέτρησης.

«Ηρθαμε στο Τρέντο με στόχο να παίξουμε το παιχνίδι μας. Κάναμε καλή προετοιμασία εδώ και μείναμε πιστοί στο πλάνο μας μέχρι το τέλος του αγώνα. Πρέπει να συνεχίσουμε την προσπάθειά μας και στα επόμενα παιχνίδια», δήλωσε ο Τζο Γιανγκ.

Οι «Προμηθείς» έπαιξαν ολοκληρωτικό μπάσκετ από το 3΄ της αναμέτρησης κι έπειτα και με ψυχραιμία και με υποδειγματική διαχείριση στην επανάληψη, άλωσαν το «PalaTrento» και μπήκαν με το δεξί στις Ευρωπαϊκές τους υποχρεώσεις.
Μάλιστα, στη β΄ περίοδο, με έναν σαρωτικό Κουλμπόκα, οι «Προμηθείς» προηγήθηκαν με διψήφιες διαφορές (26-41), ενώ το σκορ στο 27΄ πήγε στο +17 (43-58), με το τρίποντο του Σίμπσον στο φινάλε (74-88 στο 37΄) να «κλειδώνει» τη νίκη. Από το πατρινό συγκρότημα απουσίαζε ο Τζέρικολ Χέλεμς, ο οποίος όπως όλα δείχνουν θα αποτελέσει παρελθόν.
Διαιτητές: Βικλίτσκι (Τσεχία)-Ουντιάνσκι (Μεγάλη Βρετανία)-Χάτζιτς (Αυστρία). Τα 10λεπτα: 13-20, 29-43 (ημ.), 55-69, 76-89.
ΤΡΕΝΤΟ (Εμανουέλε Μολίν): Φορέι 3 (1), Φλακαντόρι 14, Κρόφορντ 13 (3), Ούντομ 3 (1), Ατκινς 6 (βασική 5άδα), Σπανιόλο 3, Λόκετ 9 (1), Γκρατζιούλις 12 (2), Κόντι 13 (1).
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Μάκης Γιατράς): Γιανγκ 20 (2), Κάουαν, Σίμπσον 22 (2), Κουλμπόκα 18 (3τρ., 11ριμπ.), Κακλαμανάκης 2 (βασική 5άδα), Γκίκας 2, Μουράτος 6 (1), Κοντίτ 9, Τσαϊρέλης 10.