Θρυλική πρόκριση του Ολυμπιακού με ήρωα τον Τζολάκη! ΒΙΝΤΕΟ

Απέκλεισε στα πέναλτι τη Φενέρμπαχτσε και για πρώτη φορά στην ιστορία του θα συμμετάσχει σε ημιτελικά Ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης!

Ο Ολυμπιακός έγραψε ιστορία και με ήρωα τον Κώστα Τζολάκη που απέκρουσε τρία πέναλτι στη διαδικασία της ρώσικης ρουλέτας.

Έτσι με σκορ 3-2 στα πέναλτι (κανονική διάρκεια και παράταση 1-0 υπέρ της Φενέρμπαχτσε) ο Ολυμπιακός προκρίθηκε για πρώτη φορά στα ημιτελικά Ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης ( Conference League)
Η τουρκική ομάδα επικράτησε 1-0 στην κανονική διάρκεια με το γκολ του Καχβετσί (11′ / 3-3 συνολικό σκορ), ενώ το σκορ δεν άλλαξε και στην παράταση, με τον Ολυμπιακό να προκρίνονται στα πέναλτι, χάρη στις μεγάλες αποκρούσεις του Χανιώτη τερματοφύλακα.

ΤΙ ΣΥΝΕΒΗ ΣΤΑ ΠΕΝΑΛΤΙ

• 0-1: Ελ Κααμπί
  • 0-1: Ο Τζολάκης απέκρουσε το πέναλτι του Τάντιτς
  • 0-1: Ο Λιβάκοβιτς απέκρουσε το πέναλτι του Ελ Αραμπί
  • 1-1: Μπατσουαγί
  • 1-2: Όρτα
  • 1-2: Ο Τζολάκης απέκρουσε το πέναλτι του Ουντέρ.
  • 1-3: Μασούρας
  • 2-3: Τζικού
  • 2-3: Ο Λιβάκοβιτς απέκρουσε το πέναλτι του Ροντινέι
  • 2-3: Ο Τζολάκης απέκρουσε το πέναλτι του Μπονούτσι

Ο Ολυμπιακός έχει στο μάτι του τον τελικό της OPAP Arena, ωστόσο θα πρέπει πρώτα να περάσει το εμπόδιο της Άστον Βίλα. Ο πρώτος αγώνας των δύο ομάδων θα διεξαχθεί τη Μεγάλη Πέμπτη 2 Μαΐου και ο δεύτερος στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης” μία εβδομάδα αργότερα, στις 9 του μήνα.

• ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ: Λιβάκοβιτς, Οσαγί-Σάμουελ, Τζικού, Μπεκάο (100′ Σογιούντσου), Καντιόγλου, Σ. Σιμάνσκι, Γιούκσεκ, Φρεντ (86′ Ζάιτς), Καχβετσί (86′ Ουντέρ), Τάντιτς, Τζέκο (74′ Μπατσουαγί)
  • ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τζολάκης, Ροντινέι, Ντόη, Κάρμο, Ορτέγκα (89′ Ρίτσαρντς), Τσικίνιο (109′ Όρτα), Έσε, Φορτούνης (109′ Ελ Αραμπί), Ποντένσε (84′ Μασούρας), Γιόβετιτς (46′ Ιμπόρα), Ελ Κααμπί