Θύμα έκπληξης και αποκλεισμός σοκ για Σάκκαρη

Η Μαρία Σάκκαρη έπεσε θύμα έκπληξης από την Ελίνα Αβανεσιάν και αποχαιρέτησε πρόωρα το Australian Open.

H Ρωσίδα ήταν… εκνευριστικά αποτελεσματική στις άμυνες που έβγαζε, η Μαρία δεν είχε υπομονή και με 43 αβίαστα λάθη στο ματς, έχασε με 6-4, 6-4 και έμεινε εκτός συνέχειας.

Στις λεπτομέρειες καλύτερη η Αβανεσιάν και 1-0

Με το καλημέρα η Αβανεσιάν έφτασε σε τριπλό break point, αλλά χρειάστηκε και 4η ευκαιρία για να πάρει προβάδισμα στο πρώτο σετ.

Ακολούθησε ένα love game της Ρωσίδας και ένα της Μαρίας, για να πάνε στο πρώτο change over.

Η Αβανεσιάν κράτησε το σερβίς της και προηγήθηκε 0-30 στο σερβίς της Σάκκαρη, αλλά η Μαρία πήρε συνεχόμενους πόντους και μείωσε σε 3-2.

Το πρώτο break point ήρθε για την Σάκκαρη, αλλά δεν αξιοποιήθηκε, όπως και τα επόμενα τρία που βρήκε στο game. Στην 5η ευκαιρία κατάφερε με winner να το σπάσει και να ισοφαρίσει σε 3-3, όμως όλη η προσπάθεια πήγε στράφι, αφού η Αβανεσιάν πήρε πίσω το break και προσπέρασε με 4-3.

Στο 5-3 η Αβανεσιάν έφτασε σε set point στο σερβίς της Μαρίας, η οποία το έσβησε με έναν πάρα πολύ δύσκολο τρόπο, για να μειώσει τελικά σε 5-4 και να μείνει στην διεκδίκηση του σετ. Ωστόσο η Αβανεσιάν δεν άφησε περιθώρια για break και πήρε το πρώτο σετ.

Αποκλεισμός σοκ για Σάκκαρη με πολλά λάθη
Η Ρωσίδα με επιμονή κατάφερε σε ένα game διαρκείας να σπάσει το σερβίς της Σάκκαρη ξανά στο πρώτο game του δεύτερου σετ, βάζοντας δύσκολα στην Ελληνίδα τενίστρια.

Με εμφατικό τρόπο η Σάκκαρη το πήρε πίσω, κάνοντας love game στο σερβίς της Αβανεσιάν, αλλά η Ρωσίδα κατάφερε να πάρει πάλι προβάδισμα στο σερβίς της Σάκκαρη, μετά από 4 ευκαιρίες για break.

Στο 4-2 της Αβανεσιάν, η Σάκκαρη γνώριζε πως δεν χωρούσαν άλλα λάθη. Βρέθηκε πίσω με 15-30, αλλά έβγαλε δύο winner και τελικά και με ένα backhand μείωσε σε 4-3. Η Αβανεσιάν με δυσκολία κράτησε το σερβίς της και έστειλε την Μαρία να σερβίρει για την επιβίωσή της στο ματς. Ομως η Αβανεσιάν με άψογο game πήρε την πρόκριση σε μίαώρακαι 43 λεπτά.