Τι δείχνουν τα λύματα για το ιικό φορτίο κορονοϊού στην Πάτρα
Η εβδομαδιαία μέση τιμή του ιικού φορτίου των αστικών λυμάτων κινείται σε υψηλά επίπεδα, στην Πάτρα.
![Τι δείχνουν τα λύματα για το ιικό φορτίο κορονοϊού στην Πάτρα λύματα](https://pelop.gr/wp-content/uploads/2022/01/limata-koronoios-768x432.jpg)
Μεγάλη αύξηση ιικού φορτίου καταγράφέται στα λύματα των περισσότερων μεγάλων πόλεων της χώρας, ανάμεσά τους και η Πάτρα η οποία παραμένει σε υψηλά επίπεδα.
Συγκεκριμένα για την εβδομάδα από τις 27 Δεκεμβρίου μέχρι τις 2 Ιανουαρίου το μέσο ιικό φορτίο των αστικών λυμάτων παρουσίασε αύξηση ακόμη και 200-300% σε ορισμένες πόλεις σε σχέση με την περασμένη εβδομάδα.
Στην Πάτρα την τελευταία εβδομάδα,το μέσο εβδομαδιαίο ιικό φορτίο των αστικών λυμάτων παρουσίασε αύξηση (+45%) σε σχέση με την προηγούμενη εβδομάδα, 20-26/12/21. Η εβδομαδιαία μέση τιμή του ιικού φορτίου των αστικών λυμάτων κινείται σε υψηλά επίπεδα.
Ειδικότερα την εβδομάδα 27 Δεκεμβρίου 2021 έως 2 Ιανουαρίου 2022, καταγράφονται αυξητικές τάσεις, σε σχέση με την εβδομάδα 20 έως 26 Δεκεμβρίου 2021, στο μέσο εβδομαδιαίο ιικό φορτίο του SARS-CoV-2 στα αστικά λύματα και των δώδεκα (12/12) περιοχών που ελέγχθηκαν από το Εθνικό Δίκτυο Επιδημιολογίας Λυμάτων (ΕΔΕΛ) του ΕΟΔΥ.
Ακολουθήστε μας για όλες τις ειδήσεις στο Bing News και το Google News