Τι θέλει η Παναχαϊκή στην κλήρωση του Κυπέλλου

Επιτέλους να παίξει και γηπεδούχος!  Ήδη αγωνίστηκε τρεις φορές «εκτός»

Η κλήρωση της δ΄φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας θα γίνει σήμερα στις 11.30 στα γραφεία της ΕΠΟ και στην κληρωτίδα θα μπει η Παναχαϊκή ελπίζοντας ότι αυτή τη φορά θα κληρωθεί να παίξει στην έδρα της! Άλλωστε και με βάση τις πιθανότητες κάποια στιγμή αυτό θα πρέπει να συμβεί.

Ήδη στις τρεις πρώτες φάσεις κληρώθηκε ισάριθμες φορές «εκτός».

Στην πρεμιέρα, όταν νίκησε 2-1 στον Ταύρο τον Φωστήρα, στην β’ φάση όταν επικράτησε με 2-0 στη Σαλαμίνα τον εκεί Αίαντα και την περασμένη Κυριακή που νίκησε 1-0 στα Βραχνέικα τον Διαγόρα, σε παιχνίδι βέβαια που τυπικά ήταν φιλοξενούμενη, αφού οι οπαδοί των «κοκκινόμαυρων» έκαναν το γήπεδο να μοιάζει με έδρα της Παναχαϊκής.

Βέβαια θα έχει σημασία εάν κληρωθεί με ομάδα Γ’ Εθνικής γιατί τότε το γήπεδο που θα φιλοξενήσει το παιχνίδι θα πρέπει απλώς να πληροί τις προδιαγραφές της Γ’ Εθνικής.

Όμως αν κληρωθεί με ομάδα Super League 2 θα πρέπει το γήπεδο να πληροί προδιαγραφές και άδεια για να φιλοξενεί παιχνίδια Super League 2.

Στην κληρωτίδα θα μπουν από τη Super League 2 Διαγόρας Ρόδου, Ξάνθη, Καλαμάτα, Λεβαδειακός, ΑΕ Λάρισας, Ηρακλής, Νίκη Βόλου, Τρίκαλα, Εργοτέλης, Κηφισιά, Αναγέννηση Καρδίτσας, Πανσερραϊκός και το Αιγάλεω που χθες νίκησε στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι της γ΄φάσης 2-1 στην Αθήνα τα Χανιά με 2-1 στην παράταση.

Μάλιστα το γκολ της νίκης του Αιγάλεω πέτυχε ο Γκέρτιν Χοτζάλι στο 3′ της παράτασης. Η κανονική διάρκεια έληξε 1-1 (48′ Τσιλιγκίρης πέναλτι-40′ Μπαϊροβιτς πέναλτι).

Από τη Γ΄Εθνική στην κληρωτίδα θα μπουν εκτός της Παναχαϊκής, Κοζάνη, ΑΟ Υπάτου, Αλμωπός Αριδαίας, Ηλιούπολη, Αγιος Νικόλαος, ΑΕ Λευκίμμης, Αχέρων Καναλακίου, Καλλιθέα, Προοδευτική.

Θυμίζουμε ότι εάν η Παναχαϊκή κληρωθεί με αντίπαλο Γ’΄Εθνικής το παιχνίδι θα διεξαχθεί όπου «αποφασίσει» η κληρωτίδα. Ομως εάν κληρωθεί με ομάδα Super League 2, τότε ανεξάρτητα ποιος θα κληρωθεί γηπεδούχος, το παιχνίδι θα γίνει στην έδρα που θα δηλώσει η Παναχαϊκή.