Το 77% των πόντων τρεις παίκτες του Απόλλωνα, Κόουλμαν, Τσαλμπούρης, Ντέιβις

Οι αριθμοί και η στατιστική «μιλούν» για την ήττα του στη Ρόδο

Ο Απόλλων από τρεις παίκτες «πήρε» χθες 43 πόντους , στην ήττα του με 73-56 από τον Κολοσσό στη Ρόδο στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Basket League.

Ο Κόουλμαν είχε 16, ο Τσαλμπούρης 14 και ο Ντέιβις 13. Δηλαδή οι τρεις τους μαζί σημείωσαν σχεδόν το 77% των πόντων των «μελανόλευκων» και όλοι οι άλλοι μαζί μόλις το 23%…

Ολοι οι υπόλοιποι μαζί σημείωσαν 11 πόντους.

Ομως δεν ήταν μόνο το σκορ, στην επανάληψη και ειδικά στην δ’ περίοδο ήταν τα πάντα σε άμυνα και επίθεση!

Τα είπαμε και ακριβώς από πάνω στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλων ήταν κακός και στην τελευταία περίοδο…απουσίαζε από τον αγωνιστικό χώρο.

Τα 10λεπτα: 21-25, 30-37, 53-52, 73-56.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Μομίροβ 2 (1/4 σουτ), Γουίλιαμς 19 (1/6 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 2/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μίλερ 8 (3/3 δίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τιλί 5 (2/8 σουτ, 14 ριμπάουντ), Ποτ 11 (4/5 δίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Ξανθόπουλος (4 ασίστ), Μέσιτσεκ 13 (2/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μαργαρίτης 9 (1), Χατζηδάκης 2, Σλαφτσάκης 4

ΑΠΟΛΛΩΝ OSCAR (Βετούλας): Κόουλμαν 16 (3/9 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα), Τσαλμπούρης 14 (3/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/8 βολές, 5 ριμπάουντ), Δίπλαρος 6 (2/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ντέιβις 13 (3), Τόμας, Μπέρφιλντ 4 (2/7 σουτ), Τσιακμάς, Διαμαντάκος 3 (6 ριμπάουντ), Μολφέτας.