Το «χρυσό» γκολ του Χριστόπουλου, έμπνευση και δικαίωση

«Υπέγραψε» τη σημαντική εκτός έδρας νίκη της Παναχαϊκής με τον Γιούχτα

Ο Ευθύμης Χριστόπουλος πέτυχε το «χρυσό» γκολ της Παναχαϊκής χθες στην πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη της με 2-1 επί του Γιούχτα στην Κρήτη στην πρεμιέρα των play-outs στον Όμιλο του Νότου της Super League 2.

Ήταν το πρώτο του γκολ στη διαδικασία των play-outs, είχε παίξει άλλες δύο φορές, 19 λεπτά στην εντός έδρας ήττα από τον Γιούχτα με 1-0 και 45 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (2-2), ενώ στο περασμένο παιχνίδι με το Αιγάλεω (1-0 η Παναχαϊκή) ήταν εκτός αποστολής.

Ο Γιάννης Τάτσης επέλεξε και του βγήκε να τον χρησιμοποιήσει χθες στο τελευταίο μισάωρο, μπήκε στη θέση του Πετράτου στο 62′ και χρειάστηκε λιγότερο από 20 λεπτά για να σκοράρει. Είδε τη μπάλα να φτάνει στο μέρος του στο ύψος της μεγάλης περιοχής και με απίθανη έμπνευση και τρομερό σουτ διαμόρφωσε το τελικό 2-1 για τους «κοκκινόμαυρους».

Ένα σουτ δικαίωσης για τον ίδιο και σημαντικό για την προσπάθεια που κάνει η Παναχαϊκή να παραμείνει στην κατηγορία.

ΣΚΟΡΑΡΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 5 ΜΗΝΕΣ!

Το γκολ που σημείωσε χθες ο Ευθύμης Χριστόπουλος ήταν το πρώτο του σχεδόν μετά από 5 μήνες, καθώς την προηγούμενη φορά που σκόραρε ήταν στις 12 Νοεμβρίου του 2023 στην εντός έδρας ισοπαλία της Παναχαϊκής με τον Ιωνικό (1-1). Συνολικά ο Χριστόπουλος στο φετινό πρωτάθλημα έχει σημειώσει τέσσερα γκολ.

Τρία στην κανονική περίοδο και το χθεσινό. Έχει δείξει ότι είναι ένας παίκτης με ποιότητα, δουλεμένος, αφού έχει θητεύσει στην ακαδημία τις ΑΕΚ με πολλές συμμετοχές με τους «κιτρινόμαυρους» στο πρωτάθλημα της Super League 2 και διεθνής με τις μικρές Εθνικές μας ομάδες.

ΤΑΤΣΗΣ: «ΗΤΑΝ ΔΙΚΑΙΟ, ΤΟ ΑΞΙΖΑΜΕ»

Μετά τη λήξη του χθεσινού παιχνιδιού ο Γιάννης Τάτσης στις δηλώσεις του εξέφρασε την ικανοποίησή του για τη νίκη της Παναχαϊκής, αλλά ταυτόχρονα φρόντισε να κρατήσει χαμηλούς τόνους. Συγκεκριμένα ανέφερε μεταξύ άλλων τα εξής: «Ηταν ένα παιχνίδι, όπως και σε όλα που θέλαμε βαθμούς. Είμαστε χαρούμενοι με τη νίκη μας και για το κομμάτι της ψυχολογίας και για το κομμάτι της βαθμολογίας.Ηταν δίκαιο το αξίζαμε, παρά το γεγονός ότι ο αντίπαλος μας πίεσε σε αρκετά διαστήματα του παιχνιδιού, αλλά και εμείς παίξαμε αρκετά καλά σε αρκετά σημεία του αγώνα και πήραμε αυτή τη νίκη. Είμαι ικανοποιημένος, δεν έχω να πω πολλά. Υπάρχει ικανοποίηση για τη νίκη, αλλά συγχρόνως είμαι συγκρατημένος καθώς κοιτάζω ήδη το επόμενο παιχνίδι».