Βασικός ο Λινάρδος, ήττα 3-1 σετ η Εθνική

Την ήττα με 3-1 γνώρισε η εθνική από το Βέλγιο στον πρώτο φιλικό αγώνα των δύο ομάδων στο πλαίσιο της προετοιμασίας τους για τα προκριματικά του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Ο Ντάντε Μπονιφάντε ξεκίνησε τον αγώνα με το σχήμα που παρέταξε στον τελευταίο αγώνα με την Τυνησία την περασμένη εβδομάδα (τον πατρινό κεντρικό του Ολυμπιακού Δημοσθένη Λινάρδο και ακόμη τους Γαλιώτο, Μούχλια, Πρωτοψάλτη, Κουμεντάκη, Πετρέα, Κοκκινάκη), αλλά από τα μισά του β’ σετ ξεκίνησε τις αλλαγές.

Η ελληνική ομάδα ξεκίνησε πολύ καλά τον αγώνα φτάνοντας σ’ ένα γρήγορο 4-1 και διατήρησε το +3 μέχρι το 7-4, αλλά από εκείνο το σημείο το σερβίς των Βέλγων άρχισε να δημιουργεί προβλήματα στην υποδοχή μας με το σκορ να γίνεται 8-9 και το 11-12 έγινε 11-14. Η απάντηση της εθνικής ήρθε με ένα σερί 5-0 καθώς βγάλαμε τρομερές άμυνες, όμως το 18-16 έγινε 18-20 με μπλοκ στον Μούχλια και μ’ έναν ακόμη άσο. Ο Λινάρδρος με δικό του άσο έφερε ξανά το παιχνίδι στην ισορροπία (22-22), ωστόσο στο 23-24 οι Βέλγοι έκλεισαν το σετ με μπλοκ στον Πρωτοψάλτη.

Το δεύτερο σετ ήταν μια άλλη ιστορία καθώς στο 4-4 με συνεχόμενα δικά μας λάθη στην επίθεση οι Βέλγοι ξέφυγαν με 4-8 και από το 6-11 μέχρι το 8-14 ο Μπονιφάντε είχε περάσει στο ματς Τζιουμάκα, Ανδρεόπουλο, Βουλκίδη. Οι αλλαγές έπιασαν τόπο καθώς με σερβίς Βουλκίδη και κόντρα επιθέσεις του Τζιουμάκα μειώσαμε σε 13-15 για να ισοφαρίσουμε 16-16 με μπλοκ του Πετρέα. Οι Βέλγοι πήραν την αλλαγή, η εθνική κόλλησε στην περιστροφή 1 με το σκορ να φτάνει στο 16-19, αλλά δεν παράτησε το παιχνίδι και με τα λάθη των αντιπάλων μείωσε στον πόντο (19-20) και ισοφάρισε 24-24. Πάλι όμως στο φινάλε οι λεπτομέρειες δεν ηταν με το μέρος μας, καθώς στο 25-26 το σερβίς των Βέλγων βρήκε στο φιλέ μπερδεύοντας την ελληνική υποδοχή για να κλείσει και το δεύτερο.

Στο τρίτο σετ είχαμε ένα διαφορετικό σενάριο καθώς τα σερβίς του Τζιουμάκα μας επέτρεψαν να ξεφύγουμε 14-9 (από 8-9), όμως όχι απλά χάσαμε πολύ γρήγορα τη διαφορά (14-12, 15-14), αλλά βρεθήκαμε και πίσω στο σκορ (21-22) με άουτ επίθεση του Βουλκίδη. Ο ίδιος όμως μας έβαλε μπροστά στο σκορ με άσο (24-23) και τελικά πήραμε το σετ με άουτ των Βέλγων.

Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη καθώς στο τέταρτο σετ η επαφή με το σκορ χάθηκε γρήγορα με το 6-9 να γίνεται 6-14 χωρίς ποτέ να μπορέσουμε να πλησιάσουμε τους Βέλγους που έφτασαν εύκολα στο 1-3…

Αύριο (Παρασκευή 29/7, 18:00) οι δύο ομάδες θα βρεθούν και πάλι αντιμέτωπες στο ΔΑΚ Γλυφάδας στο δεύτερο και τελευταίο φιλικό ματς (δωρεάν είσοδος) που θα μεταδοθεί μέσω live streaming από το www.volleyball.gr.