48 φάουλ στο ΕΑΠ-Προμηθέας 2014, στον «εμφύλιο» στο Ολυμπιάδα-Απολλωνιάδα νίκησε ο γιος ΦΩΤΟ

Η πρεμιέρα της Α1 Κατηγορίας της ΕΣΚΑ-Η με μια διαφορετική ματιά

Μετά από έναν χρόνο διακοπής λόγω της πανδημίας του κορονοϊού επιστροφή προχθές στη δράση για τις ομάδες της Α1 Κατηγορίας της ΕΣΚΑ-Η με την πρεμιέρα του φετινού πρωταθλήματος, που είχε τα πάντα!

Μπάζερ-μπίτερ, μάσκες, ανατροπές, μέτρα, ένταση, χαμόγελα, διαμαρτυρίες και οικογενειακό «εμφύλιο».

Το μπάζερ μπίτερ το σημείωσε με απίθανο τρίποντο ο Βασίλης Κορακιανίτης  στα 3’’ πριν την εκπνοή του ντέρμπι Νίκη Προαστείου-Ανδραβίδα χαρίζοντας τη νίκη με 58-56 στους φιλοξενούμενους.

Η Ολυμπιάδα ήταν πίσω 15-4 στο 10.00 και 26-21 στο ημίχρονο, αλλά νίκησε 63-51 την Απολλωνιάδα ανεβάζοντας ρυθμούς στην επανάληψη. Στον οικογενειακό εμφύλιο, χαμογέλασε ο γκαρντ των «πορτοκαλί», Διονύσης Πολυδωρόπουλος, αφού στον πάγκο της Απόλλωνιάδας ήταν ο πατέρας του Αλέκος Πολυδωρόπουλος.

Ακόμη πίσω στο ημίχρονο 34-33 ήταν η Ανδραβίδα στο παιχνίδι με τη Νίκη Προαστείου, που έκανε τη μεγάλη ανατροπή στο φινάλε. Η Νίκη Προαστείου στο 37.00 με βολές του Θεοδωρόπουλου ήταν μπροστά 54-47!

Ομως με επί μέρους 9-2 η Ανδραβίδα πανηγύρισε τη σπουδαία νίκη.

Ενταση υπήρχε στα παιχνίδια, για παράδειγμα στην αναμέτρηση ΕΑΠ-Προμηθέας 2014 «σφυρίχτηκαν» 48 φάουλ!

Ο προπονητής των γηπεδούχων Λάμπρος Φραγκισκάτος έφτασε έως πίσω από το καλάθι για να δώσει εντολές στους παίκτες του!

Ετσι δικαιολογημένα χρεώθηκε με τεχνική ποινή σε κρίσιμο σημείο.

Πριν ο Μπεκατώρος με 2/2 τρίποντα είχε μειώσει για την ΕΑΠ στο 37.00 σε 66-61.

Με τη βολή από την τεχνική ποινή ο Λάγιος έκανε το 67-61 και με μικρό σερί 6-0 σε ένα λεπτό ο Προμηθέας 2014 έκανε στο 38.00 το 72-61 βάζοντας «στοπ» στις όποιες ελπίδες είχε η ΕΑΠ για ανατροπή.

Για την ιστορία να αναφέρουμε ότι ο Προμηθέας 2014 επικράτησε με 74-66.

Στο άλλο ντέρμπι ο Εσπερος ΑΟΠΑ νίκησε 66-64 τη Γαλήνη και ο Παναχαϊκός εύκολα 64-42 την αδύναμη ΝΕΠ.

Ακολουθήστε το Pelop.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις και τα νέα απο την Πάτρα

Ειδήσεις από την Πάτρα, την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο pelop.gr