48 φάουλ στο ΕΑΠ-Προμηθέας 2014, στον «εμφύλιο» στο Ολυμπιάδα-Απολλωνιάδα νίκησε ο γιος ΦΩΤΟ

Η πρεμιέρα της Α1 Κατηγορίας της ΕΣΚΑ-Η με μια διαφορετική ματιά

Μετά από έναν χρόνο διακοπής λόγω της πανδημίας του κορονοϊού επιστροφή προχθές στη δράση για τις ομάδες της Α1 Κατηγορίας της ΕΣΚΑ-Η με την πρεμιέρα του φετινού πρωταθλήματος, που είχε τα πάντα!

Μπάζερ-μπίτερ, μάσκες, ανατροπές, μέτρα, ένταση, χαμόγελα, διαμαρτυρίες και οικογενειακό «εμφύλιο».

Το μπάζερ μπίτερ το σημείωσε με απίθανο τρίποντο ο Βασίλης Κορακιανίτης  στα 3’’ πριν την εκπνοή του ντέρμπι Νίκη Προαστείου-Ανδραβίδα χαρίζοντας τη νίκη με 58-56 στους φιλοξενούμενους.

Η Ολυμπιάδα ήταν πίσω 15-4 στο 10.00 και 26-21 στο ημίχρονο, αλλά νίκησε 63-51 την Απολλωνιάδα ανεβάζοντας ρυθμούς στην επανάληψη. Στον οικογενειακό εμφύλιο, χαμογέλασε ο γκαρντ των «πορτοκαλί», Διονύσης Πολυδωρόπουλος, αφού στον πάγκο της Απόλλωνιάδας ήταν ο πατέρας του Αλέκος Πολυδωρόπουλος.

Ακόμη πίσω στο ημίχρονο 34-33 ήταν η Ανδραβίδα στο παιχνίδι με τη Νίκη Προαστείου, που έκανε τη μεγάλη ανατροπή στο φινάλε. Η Νίκη Προαστείου στο 37.00 με βολές του Θεοδωρόπουλου ήταν μπροστά 54-47!

Ομως με επί μέρους 9-2 η Ανδραβίδα πανηγύρισε τη σπουδαία νίκη.

Ενταση υπήρχε στα παιχνίδια, για παράδειγμα στην αναμέτρηση ΕΑΠ-Προμηθέας 2014 «σφυρίχτηκαν» 48 φάουλ!

Ο προπονητής των γηπεδούχων Λάμπρος Φραγκισκάτος έφτασε έως πίσω από το καλάθι για να δώσει εντολές στους παίκτες του!

Ετσι δικαιολογημένα χρεώθηκε με τεχνική ποινή σε κρίσιμο σημείο.

Πριν ο Μπεκατώρος με 2/2 τρίποντα είχε μειώσει για την ΕΑΠ στο 37.00 σε 66-61.

Με τη βολή από την τεχνική ποινή ο Λάγιος έκανε το 67-61 και με μικρό σερί 6-0 σε ένα λεπτό ο Προμηθέας 2014 έκανε στο 38.00 το 72-61 βάζοντας «στοπ» στις όποιες ελπίδες είχε η ΕΑΠ για ανατροπή.

Για την ιστορία να αναφέρουμε ότι ο Προμηθέας 2014 επικράτησε με 74-66.

Στο άλλο ντέρμπι ο Εσπερος ΑΟΠΑ νίκησε 66-64 τη Γαλήνη και ο Παναχαϊκός εύκολα 64-42 την αδύναμη ΝΕΠ.