Ηττα-σοκ για Ενωση στα Γιάννενα, μπαίνει ξαφνικά σε περιπέτειες!

Η Αθλητική Ενωση Γλαύκου Εσπερου ΑΟΠΑ επιστρέφει στην Πάτρα με μια άσχημη ήττα στα Γιάννενα, η οποία τη βάζει από το πουθενά σε περιπέτειες και γι΄ αυτό πρέπει να προσέξει!

Ενωση Η Ενωση γνώρισε απογοητευτική ήττα στα Γιάννενα

Την ήττα με 72-57 στα Γιάννενα από το IBC γνώρισε η ΑΕ Γλαύκου Εσπερου ΑΟΠΑ και μπήκε σε περιπέτειες, καθώς ισοβαθμεί πλέον στις θέσεις «6-9» με Παναχαϊκή, Αστέρα Τέμενης και τον επόμενό της αντίπαλο, Αργοναύτη Νέας Κίου, σε έναν πρόωρο «τελικό» για την 6άδα (Κυριακή 10/3, 17:00). Η Ένωση ήταν πάρα πολύ άστοχη από μακριά κι έμεινε χωρίς πόντο το τελευταίο 5λεπτο του αγώνα για να γνωρίσει την φυσιολογική ήττα από τον ΣΚ Ιωάννινα.

Ενωση

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο ξεκίνημα του (7-6 στο 3΄και 10-11 στο 5΄), αλλά οι γηπεδούχοι με ευστοχία από μακριά και σερί 10-0 προηγήθηκαν με 9 (20-11) στο 8΄, για να απαντήσουν οι φιλοξενούμενοι με δικό τους 4-0 και να μειώσουν στους 5 (20-15) στην λήξη του α΄ 10λεπτου. Η εικόνα δεν άλλαξε ουσιαστικά στη β΄ περίοδο με την ομάδα των Ιωαννίνων να συνεχίζει να βρίσκει εύστοχα μακρινά σουτ και τη διαφορά να παραμένει γύρω στους 5 πόντους (23-19 στο 13΄, 26-21 στο 15΄). Οπως και στο ξεκίνημα το IBC με ένα μίνι ξέσπασμα έφτασε στο +10 (33-23) στο 17΄, αλλά η ομάδα της Πάτρας βρήκε και πάλι τρόπο να επιστρέψει στο παιχνίδι και με εύστοχα 2 τρίποντα να μειώσει στο καλάθι (35-33) στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Ενωση

Η ομάδα του Νίκου Βουρνά μπήκε πολύ δυνατά στην επανάληψη και κατάφερε να ανοίξει κάπως τον ρυθμό μετατρέποντας το -3 (40-37) στο 23΄ σε +5 (40-46) στο 27΄, αλλά οι γηπεδούχοι  απάντησαν άμεσα και με δικό τους σερί 9-0 προηγήθηκαν με 3 (49-46) στο 29΄ για να κλείσει η γ΄ περίοδος στον πόντο (49-48).

Ενωση

Ολα έδειχναν πως στην τελευταία περίοδο θα είχαμε ένα μεγάλο ντέρμπι και πραγματικά μολονότι το IBC προηγήθηκε με 59-52 στο 33΄, η Ενωση παρά την πολύ μεγάλη της αστοχία έξω από το τρίποντο μείωσε σε 59-57 στο 35΄. Αυτή, όμως, ήταν και η τελευταία αντίδραση της Ενωσης, που δεν κατάφερε να πετύχει άλλο πόντο ως το φινάλε και δέχθηκε σερί 13-0, για να γνωρίσει την ήττα με το τελικό 72-57.

Ενωση

Διαιτητές: Σαρακενίδης-Τ. Τσαρδούλιας-Κασούμης. Τα 10λεπτα: 20-15, 35-33 (ημ.), 49-48, 72-57.

Ενωση

ΣΚ ΙΩΑΝΝΙΝΑ (Παπαδόπουλος): Κουλουμπής, Βελώνης, Πολύζος, Radivojevic 22 (5), Μάντζιος 17 (1), Χίντζιος 3 (1), Γκουντουβάς 16 (4), Μπαρτζώκας 9, Τσιγγενόπουλος 5.

ΑΕ ΓΛΑΥΚΟΥ ΕΣΠΕΡΟΥ ΑΟΠΑ (Βουρνάς): Τζίμης 11, Ροκανάς, Ρουμελιώτης 2, Πανόπουλος, Αργυρόπουλος 4, Κούτρας 13 (1), Μπόγρης 2, Μπαρδάκας 16, Σερέτης 5 (1), Κρέμιτς 4.