Η Ελλάδα το καθήκον της, 18-9 τη Γεωργία

Έκανε το καθήκον της και έπραξε αυτό που έπρεπε η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης των Ανδρών και περιμένει λίγες ώρες για να δει, εάν θα προκριθεί απευθείας στην 8άδα του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος στο Ζάγκρεμπ.

Η Ελλάδα, χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα, επιβλήθηκε 18-9 επί της Γεωργίας, στον τρίτο της αγώνα στον Β’ Όμιλο και, πλέον, αναμένει το ματς ανάμεσα στην Ουγγαρία και την Ιταλία (20:00). Εάν νικήσει η Ιταλία ή έλθουν ισόπαλοι και η Ουγγαρία νικήσει στα πέναλτι, τότε η Εθνική θα είναι σίγουρα στους “8” της διοργάνωσης. Σε διαφορετική περίπτωση, αν δεν τερματίσει 2η στη βαθμολογία του Ομίλου, τότε θα χρειαστεί τη διαδικασία των χιαστί.

Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα θέλησε να πάρει προβάδισμα το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, ώστε να αναγκάσει την Γεωργία να κυνηγάει στο σκορ. Δύο φορές προηγήθηκαν οι παίκτες του Βλάχου στο πρώτο οκτάλεπτο, με τους Γεωργιανούς να έχουν απάντηση. Η Εθνική είχε τρία δοκάρια στα πρώτα λεπτά, όμως στη συνέχεια ήταν πιο εύστοχη και άνοιξε τη διαφορά.

Έτσι, έκλεισε την πρώτη περίοδο έχοντας προβάδισμα τριών γκολ, με προβάδισμα με 5-2, βάζοντας έτσι τις βάσεις για τη νίκη. Στην έναρξη του δεύτερου οκταλέπτου η Ελλάδα μπήκε δυνατά και έκανε το 7-4. Ωστόσο, η Εθνική υπέπεσε σε κάποια λάθη, ο Γέλατσα βγήκε μπροστά για τους Γεωργιανούς και κρατούσε την ομάδα του μέσα στο παιχνίδι.

Όμως, πριν από το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, η Ελλάδα ξέσπασε επιθετικά και έκλεισε το δεύτερο οκτάλεπτο με προβάδισμα έξι γκολ, έχοντας κάνει το 11-5. Στην τρίτη περίοδο η Εθνική έδειξε ξανά καλές αντιδράσεις στην επίθεση, παρουσίασε κάποιες αμυντικές αδυναμίες, όμως κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα των έξι γκολ, με το 14-8.

Το τέταρτο οκτάλεπτο ήταν πλέον διαδικαστικού χαρακτήρα. Η Ελλάδα μπόρεσε να διευρύνει ακόμη περισσότερο τη διαφορά της και έκλεισε το παιχνίδι με σκορ 18-9.

ΓΕΩΡΓΙΑ -ΕΛΛΑΔΑ 9-18

Οκτάλεπτα: 2-5, 3-6, 3-3, 1-4.

ΓΕΩΡΓΙΑ (Ντέγιαν Στανόγιεβιτς): Ραζμάζντε, Ακχβλεντιάνι, Νταντβάνι, Σουσιασβίλι 1, Μπιτάτζε, Γιέλατσα 6, Τκεσελασβίλι, Τζιχτσιαρένκα 1, Ιμναΐσβίλι, Μαγκρακβελίτζε, Βάσιτς, Πιέσιβατς 1, Καπανάτζε.

ΕΛΛΑΔΑ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 3, Σκουμπάκης 1, Καλογερόπουλος 2, Φουντούλης 2, Παπαναστασίου 1, Δερβίσης 1, Αργυρόπουλος 3, Γκίλλας 1, Κάκαρης 3, Νικολαΐδης 1, Βλαχόπουλος, Τζωρτζάτος.