Η Ενωση απέδρασε από τα Γιάννενα με 100άρα επί του ΑΓΣΙ! – Φωτογραφίες

Η Αθλητική Ενωση Γλαύκου Εσπερου ΑΟΠΑ πέτυχε μια πολύ σημαντική νίκη στα Γιάννενα και μάλιστα συνδύασε το θετικό αποτέλεσμα και με μια χορταστική 100άρα!

Η Ενωση απέδρασε από τα Γιάννενα με 100άρα επί του ΑΓΣΙ! - Φωτογραφίες Μεγάλη νίκη για την Αθλητική Ενωση Γλαύκου Εσπερου ΑΟΠΑ

Την 3η συνεχόμενη νίκη της πέτυχε η Αθλητική Ενωση Γλαύκου Εσπερου ΑΟΠΑ, που πέρασε εύκολα με 102-47 από τα Γιάννενα και συνεχίζει αήττητη μέσα στο 2024. Η ομάδα του Πέταρ Πέτροβιτς, παρά τις απουσίες των Τζίμη και Καραλή, ήταν ανώτερη σε όλο το παιχνίδι και ειδικά στην επανάληψη επέβαλε απόλυτα το ρυθμό της και πήρε μεγάλες διαφορές για να φτάσει στην 100άρα και το +55 με το τελικό 102-47.

Η Ενωση απέδρασε από τα Γιάννενα με 100άρα επί του ΑΓΣΙ! - Φωτογραφίες

Η ομάδα της Πάτρας με την νίκη της αυτή ανέβηκε στο 7-5 και ισοβαθμεί με την Δόξα Πύρρου Άρτας και τους Γαργαλιάνους στην 3η θέση του Α΄ Ομίλου της National League 2. Το ενδιαφέρον, πλέον, για την Ένωση στρέφεται, στην ερχόμενη Κυριακή 28 Ιανουαρίου, που θα υποδεχθεί τον Ιόνιο ΑΣ, με στόχο την 4η συνεχόμενη νίκη της (17:00), ενώ νωρίτερα θα κόψει την πρωτοχρονιάτικη πίτα στο ανακαινισμένο «σπίτι» της (12:00).

Οι δυο ομάδες ήταν νευρικές και άστοχες στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, με τους γηπεδούχους να σκοράρουν μόνο με βολές και τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να εξαργυρώσουν την υπεροπλία τους κάτω από το καλάθι (3-9 στο 5΄), αλλά κάποια κλεψίματα και κάποια μακρινά σουτ βοήθησαν την Ένωση να κλείσει την 1η περίοδο στο +10 (13-23).

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το β΄ 10λεπτο με το παιχνίδι να είναι γρήγορο, αλλά αρκετά μέτριο, με αστοχία και λάθη και από τις 2 ομάδες (17-25 στο 13΄ και 23-29 στο 16΄), με τους Πατρινούς να κλείνουν καλύτερα το ημίχρονο και να πηγαίνουν στην ανάπαυλα με προβάδισμα 14 πόντων (30-44).

Η Ενωση εμφανίστηκε πιο αποτελεσματική στην επανάληψη και στις δυο πλευρές του παρκέ και έλεγξε απόλυτα το παιχνίδι, ανεβάζοντας σταδιακά τη διαφορά (32-47 στο 23΄, 37-55 στο 26΄ και 39-70 στο 30΄), με αποτέλεσμα η τελευταία περίοδος να έχει ουσιαστικά διαδικαστικό χαρακτήρα, με την διαφορά να εκτοξεύεται στο +55 και την ομάδα της Πάτρας να πετυχαίνει την πρώτη 100άρα της ιστορίας της.

Διαιτητές: Καραβάς-Βλ. Αθανασιάδης-Λαμπρέλλης. Τα 10λεπτα: 13-23, 30-44 (ημ.), 39-70, 47-102.

ΑΓΣΙ (Ασπρούδης): Τασουλής 13, Ματσάγγας 7 (1), Ν. Τσόλης 7 (1), Θεοδωρόπουλος 9, Γ. Τσόλης 3 (1), Πετρίδης 2, Τουλιάς, Μαγκλάρας 6, Μακρής, Κοντός, Παδιος.

ΑΕ ΓΛΑΥΚΟΥ ΕΣΠΕΡΟΥ ΑΟΠΑ (Πέτροβιτς): Κουνάδης, Στάθης 2, Δενδής 4, Ρουμελιώτης 10, Μαράντης 14 (2), Πανόπουλος 15 (2), Αργυρόπουλος 1, Κούτρας 14 (4), Μπόγρης 13 (1), Μπαρδάκας 15 (3), Σερέτης 6, Κρέμιτς 8.