Η Ενωση ζωντανή για παραμονή, άλωσε τα Γιάννενα και 1-1 – Φωτογραφίες/βίντεο

Η Αθλητική Ενωση Γλαύκου Εσπερου νίκησε τον Ιωάννινα ΣΚ και ισοφάρισε τη σειρά σε 1-1 νίκες, ξαναπαίρνοντας το αβαντάζ της έδρας και το πλεονέκτημα για την υπόθεση παραμονή.

Η Ενωση ζωντανή για παραμονή, άλωσε τα Γιάννενα και 1-1 - Φωτογραφίες/βίντεο Η Αθλητική Ενωση Γλαύκου Εσπερου ΑΟΠΑ πέτυχε νίκη... μισή παραμονή στα Γιάννενα

Η Αθλητική Ενωση Γλαύκου Εσπερου ΑΟΠΑ νίκησε με μεγάλη άνεση στα Γιάννενα τον εκεί ΣΚ και έδειξε ότι θέλει να παραμείνει στη National League 2, κάτι που θα καταφέρει την ερχόμενη Κυριακή εάν νικήσει και στο κλειστό γυμναστήριο στα Κρύα Ιτεών της Πάτρας.

H ομάδα του Νίκου Βουρνά ήταν καταιγιστική στο ξεκίνημα του αγώνα κι έφτασε ως το +18 (11-29 στο 13΄), ενώ έλεγξε το παιχνίδι στη συνέχεια, παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων να μειώσουν. Η ομάδα της Πάτρας εμφανίστηκε αποφασισμένη, παθιασμένη, μυαλωμένη κι εύστοχη από μακριά, με αποτέλεσμα να κάνει μία από τις καλύτερες εμφανίσεις της χρονιάς, δίνοντας βροντερό «παρών» στη μάχη της παραμονής την κρίσιμη στιγμή.

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο στο ξεκίνημά του, όπως αναμενόταν (6-5  στο 3΄ και 8-7 στο 5΄), αλλά ένα δίλεπτο ξέσπασμα των φιλοξενούμενων μετά το 5΄ με σερί 9-0 έφερε το +8 για την ομάδα της Πάτρας (8-16 στο 7), που έκλεισε την α΄ περίοδο με προβάδισμα 10 πόντων (10-21), παίζοντας με σύνεση στην επίθεση και με πάθος στην άμυνα.

Η ομάδα της Πάτρας μπήκε πολύ δυνατά στο β΄ 10λεπτο και με νέο σερί 10-0 (από το 9΄ και το 11-21) έφτασε στο +18 (11-29) στο 13΄. Οι γηπεδούχοι, όμως, απάντησαν με δικό τους σερί 10-0 μειώνοντας στους 6 (26-32) στο 16΄30΄΄, με την Ένωση να πηγαίνει στην ανάπαυλα με προβάδισμα 7 πόντων (33-40) έχοντας διψήφιους τους Πανόπουλο και Μπαρδάκα.

Η Ένωση μπήκε δυνατά και στην επανάληψη και με 3 τρίποντα (2 από Κούτρα και 1 από Ροκανά) έφτασε στο +16 (33-49) στο 22΄ και στο +18 στο 25΄(38-56), με τους Πατρινούς να συντηρούν τη μεγάλη διαφορά και να κλείνουν την 3η περίοδο στο +15 (47-62).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν με όπλο την άμυνά τους να συντηρήσουν τη διαφορά (51-66 στο 33΄, 53-66 στο 35΄, 53-68 στο 37΄ και 55-68 στο 39΄), κάτι που πέτυχαν για να φτάσουν με 71-55 στο χρυσό διπλό που τους κρατάει ζωντανούς.

Διαιτητές. Κοϊμτζόγλου-Κοντογιάννης-Σιταρίδης. Τα 10λεπτα: 11-21, 33-40 (ημ.), 47-62, 55-71.

ΣΚ ΙΩΑΝΝΙΝΑ (Παπαδόπουλος): Κουλουμπής, Βελώνης, Πολύζος 5 (1), Ραντιβόγενιτς 7 (1), Μάντζιος 8 (1), Γκουντουβάς 4, Δάσκαλος 5 (1), Μπαρτζώκας 14, Πετσίτης, Τσιγγενόπουλος 12 (1).

ΑΕ ΓΛΑΥΚΟΥ ΕΣΠΕΡΟΥ ΑΟΠΑ (Βουρνάς): Τζίμης 3 (1), Ροκανάς 7 (2), Πανόπουλος 13, Αργυρόπουλος, Κούτρας 12 (3), Μπόγρης 5 (1), Μπαρδάκας 21 (2), Σερέτης, Κρέμιτς 10.

Ο προπονητής της Ενωσης Νίκος Βουρνάς δήλωσε τα εξής μετά το παιχνίδι: «Βγάλαμε ενέργεια και παίξαμε όπως πρέπει να παίζεις σε αυτά τα παιχνίδια που κρίνονται κατηγορίες. Θεωρώ ότι οι αντίπαλοί μας αιφνιδιάστηκαν από την άμυνα που παίξαμε στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, μια άμυνα που στη συνέχεια μας έδωσε ρυθμό στην επίθεση. Την Κυριακή θα είναι ένα άλλο παιχνίδι, ένα παιχνίδι χωρίς αύριο και για τις δύο ομάδες. Οφείλουμε να χαμηλώσουμε τα κεφάλια και να δουλέψουμε επάνω στα λάθη που κάναμε σήμερα».

Η Ενωση ζωντανή για παραμονή, άλωσε τα Γιάννενα και 1-1 - Φωτογραφίες/βίντεο Η Ενωση ζωντανή για παραμονή, άλωσε τα Γιάννενα και 1-1 - Φωτογραφίες/βίντεο