Η Ενωση νίκησε (66-61 τον Αργοναύτη), αλλά δεν κάλυψε τη διαφορά

Η Αθλητική Ενωση Γλαύκου Εσπερου ΑΟΠΑ επικράτησε με 66-61 επί του Αργοναύτη Νέας Κίου, όμως δεν κατάφερε να καλύψει την εις βάρος της διαφορά από το παιχνίδι του α΄ γύρου.

Η Ενωση νίκησε (66-61 τον Αργοναύτη), αλλά δεν κάλυψε τη διαφορά Η Αθλητική Ενωση Γλαύκου Εσπερου ΑΟΠΑ νίκησε μεν τον Αργοναύτη, όμως δεν κάλυψε τη διαφορά

Η Αθλητική Ενωση Γλαύκου Εσπερου επικράτησε με 66-61 επί του Αργοναύτη Νέας Κίου και παραμένει ζωντανή στο κυνήγι μιας θέσης στην προνομιούχο πρώτη 6άδα που οδηγεί στα πλέι-οφ.  Η Ένωση ισοβαθμεί πλέον με τους επόμενους τρεις αντιπάλους της στις θέσεις 5-8 με ρεκόρ 10-9, τρεις αγωνιστικές πριν από τη λήξη της κανονικής περιόδου του 1ου Ομίλου της National League 2 κι ετοιμάζεται για δυο δύσκολα εκτός έδρας παιχνίδια σε Γαργαλιάνους και Παναχαϊκή και με τον Αστέρα Τέμενης εντός έδρας.

Πάντως η νίκη της Ενωσης επισκιάστηκε από την θλιβερή είδηση που είχε γίνει γνωστή από νωρίς, με τον θάνατο του μικρού εγγονού του Θόδωρου Σκόνδρα (είναι ταμίας του συλλόγου, ενώ παλιότερα έχει διατελέσει και πρόεδρος στον Γλαύκο).

Οι φωτογραφίες είναι του Δημήτρη Τρασάνη

Στο σημερινό παιχνίδι με τον Αργοναύτη, και οι δυο ομάδες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι (14-13 στο 7΄), αλλά οι γηπεδούχοι με ένα ξέσπασμα προηγήθηκαν με +7 (20-13) στο 9΄ και με +11 (26-15) στο 12΄, καταφέρνοντας ν’αανοίξουν το ρυθμό, βρίσκοντας και καλά σουτ από μακριά.

Η ομάδα της Πάτρας φάνηκε να ελέγχει το παιχνίδι (32-17 στο 15΄ και 36-23 στο 17΄), αλλά ένα «νεκρό»” διάστημα στη συνέχεια, επέτρεψε στους φιλοξενούμενους με σερί 10-1 να μειώσουν στους 4 (37-33) με τρίποντο στην εκπνοή του α΄ ημιχρόνου.

Η ομάδα του Νίκου Βουρνά μπήκε αποφασισμένη να μην δώσει δικαιώματα στην επανάληψη, δεν δέχθηκε πόντο στο πρώτο πεντάλεπτο και με σερί 11-0 ανέβασε τη διαφορά στο +15 (48-33) στο 25΄. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν ένα σταθερό προβάδισμα γύρω στους 10 πόντους στη συνέχεια του γ΄ 10λέπτου (50-37 στο 27΄ και 57-48 στο 30΄), παρά τη μεγάλη αστοχία τους στις βολές.

Οι δυο ομάδες παρουσιάστηκαν νευρικές στην τελευταία περίοδο και σκόραραν δύσκολα (61-50 στο 33΄, 63-52 στο 35΄ και 65-57 στο 37΄). Η ομάδα της Πάτρας δεν κατάφερε να κρατήσει το +9 για να καλύψει τη διαφορά του α΄ γύρου και κινδύνεψε στο τέλος, καθώς ο Αργοναύτης μείωσε στους 4 (65-61 στο 39΄) κι αστόχησε σε τρίποντα στο τελευταίο λεπτό, χωρίς, όμως, να αλλάξει κάτι ουσιαστικό με το ροζ φύλλο να καταλήγει στα χέρια των γηπεδούχων με 66-61.

Διαιτητές: Βαγγάλης-Χρ. Αλεξόπουλος-Τσαγκατζής. Τα 10λεπτα: 20-13, 37-33 (ημ.), 57-48, 66-61.

ΑΕ ΓΛΑΥΚΟΥ ΕΣΠΕΡΟΥ ΑΟΠΑ (Βουρνάς): Τζίμης 17 (2), Καραλής, Ροκανάς 6, Ρουμελιώτης, Πανόπουλος 7, Κούτρας, Μπόγρης 10, Μπαρδάκας 8, Σερέτης 12 (2), Κρέμιτς 6.

ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ (Μιχαλόπουλος): Κωνσταντίνου 10 (1), Πουλιόγλου, Ρούζιος 10 (1), Πρεδάρης 10, Μιχόπουλος, Κατσένης 2, Σαρηγιάννης, Φλεβάρης 6, Λυμπερέας 15, Μιχαλόπουλος 8.

Δείτε κι άλλες φωτογραφίες από την αναμέτρηση

Η Ενωση νίκησε (66-61 τον Αργοναύτη), αλλά δεν κάλυψε τη διαφορά Η Ενωση νίκησε (66-61 τον Αργοναύτη), αλλά δεν κάλυψε τη διαφορά Η Ενωση νίκησε (66-61 τον Αργοναύτη), αλλά δεν κάλυψε τη διαφορά Η Ενωση νίκησε (66-61 τον Αργοναύτη), αλλά δεν κάλυψε τη διαφορά Η Ενωση νίκησε (66-61 τον Αργοναύτη), αλλά δεν κάλυψε τη διαφορά Η Ενωση νίκησε (66-61 τον Αργοναύτη), αλλά δεν κάλυψε τη διαφορά