Η Εθνική Εφήβων με σούπερ Πλώτα νίκησε την Τσεχία

Με τον Νίκο Πλώτα να πραγματοποιεί πολύ καλή εμφάνιση, η Εθνική Εφήβων του μπάσκετ νίκησε την Τσεχία για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα U18.

Η Εθνική Εφήβων με σούπερ Πλώτα νίκησε την Τσεχία Νίκη για την Εθνική Εφήβων με σούπερ Πλώτα

Η Εθνική Εφήβων έκανε την πρώτη της νίκη στην πρεμιέρα του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος U18 που φιλοξενείται στη Σμύρνη. Επικράτησε 67-56 της Τσεχίας και αντιμετωπίζει αύριο στις 20.30 τη Σερβία.

Η ελληνική ομάδα ήταν καλύτερη από τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Έφτασε στο 0-8 (2’15’’) αναγκάζοντας τον πάγκο της Τσεχίας να ζητήσει νωρίς στο παιχνίδι τάιμ άουτ και συνέχισε διατηρώντας το προβάδισμα. Έφτασε στο +9 (6’15’’) με τον Νίκο Πλώτα του Προμηθέα και το 13-22 (8’40’’) με τον Κωνσταντίνο Μπιλάλη με τον Ηλία Καντζούρη να έχει χρησιμοποιήσει σχεδόν όλους τους παίκτες του ήδη από το πρώτο δεκάλεπτο.

Στα μισά της δεύτερης περιόδου ήταν που οι Τσέχοι έδειξαν τα πρώτα σημάδια αντίδρασης με διάρκεια, με την άμυνά τους να γίνεται πιο αποτελεσματική και το 20-27 (14’) να γίνεται 29-27 (16’40’’) για το πρώτο τους προβάδισμα στο παιχνίδι. Ευσταθίου, Σαμοντούροβ και Κορκόντζελος ήταν αυτοί που ανέλαβαν να οδηγήσουν στο +4 του ημιχρόνου (31-35).

H διαφορά έφτασε στο +12 (31-43, 22’20’’) με την επιστροφή από τα αποδυτήρια με τον αγώνα να διακόπτεται προσωρινά λίγο αργότερα εξαιτίας του τραυματισμού του Γιάκουμπ Νέτσας της Τσεχίας. Οι Τσέχοι πλησίασαν (36-43, 24’) με τον Συμεών Ευσταθίου να δίνει ξανά διψήφια τιμή στη διαφορά (39-49, 26′) και τον Νίκο Πλώτα να οδηγεί στο +14 (39-53, 27′).

Η Τσεχία επέστρεψε (50-55, 33′) με τον Σβόμποντα. Ο Σαμοντούροβ ήταν εκεί για το 50-58 (34’45”) με “γκολ φάουλ” και ο Λαγός για το 52-61 (36’10”) για να πέσει η αυλαία με το τελικό 56-67.

Διαιτητές: Προτς (Πολωνία), Μέιρσον (Ισραήλ), Μούταπτσιτς (Γερμανία).

Δεκάλεπτα: 13-22, 31-35, 44-53, 56-67.

Ελλάδα (Καντζούρης): Ευσταθίου 3, Κορκόντζελος 11, Λαγός 4 (1), Πλώτας 15 (1), Σπρίντζιος 8, Μπιλάλης 2, Καλατζής, Καλλιοντζής, Κωνσταντινίδης, Σαμοντούροβ 20 (13ρ. 5κ.), Ζούγρης 4.