Η Κορασίδων στον μεγάλο τελικό με Καραμπέτσου, Μπεκρή!

Με χρώμα Πάτρας, λόγω της συμμετοχής των Ανδριάννας Καραμπέτσου (σκόραρε και 3 γκολ) και Αναστασίας Μπεκρή που είναι από την πόλη μας, οι «γοργόνες» της Εθνικής ομάδας πόλο Κ16 επικράτησαν 9-7 της Αυστραλίας στον ημιτελικό και προκρίθηκαν στον τελικό του Παγκοσμίου πρωταθλήματος!

Εκεί θα αντιμετωπίσουν αύριο το βράδυ (20.30) τη νικήτρια του δεύτερου ημιτελικού ανάμεσα στην Ουγγαρία και την Ισπανία.

Οι παίκτριες του Γιώργου Τσόκα μπήκαν από την αρχή δυνατά στο ματς και με δύο γκολ της Καραμπέτσου και από ένα των Δρακωτού και Παπαδοπούλου κατάφεραν να κλείσουν την πρώτη περίοδο με το σκορ στο 4-1.

Η Πένγκλις μείωσε προσωρινά σε 4-2 για να έρθουν ακόμα δύο γκολ από τις Καραμπέτσου και Μαργαρίτη για να ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο με το σκορ στο 6-2.

Οι Αυστραλές κατάφεραν να κατεβάσουν τη διαφορά στα δύο γκολ με το τέλος τις τρίτης περιόδου, ωστόσο η γαλανόλευκη άντεξε και έφτασε στη νίκη με 9-7.

Ελλάδα – Αυστραλία 9-7

Τα οκτάλεπτα: 4-1, 2-1, 2-4, 1-1

ΕΛΛΑΔΑ (Γιώργος Τσόκας): Κωνσταντοπούλου, Μαργαρίτη 1, Κοβάτσεβιτς 1, Φουράκη, Δρακωτού 2, Πιοβάν, Κανελλοπούλου, Μπέτα, Παπαδοπούλου 1, Γαλανοπούλου, Κλαψιανού 1, Καραμπέτσου 3, Μπεκρή.