Η Παναχαϊκή «κατάπιε» την Καλαμάτα και έστειλε το μήνυμα!

Στο β’ ημίχρονο, αντιστράφηκαν οι ρόλοι. Η είσοδος του Κοζορώνη «έδεσε» το κέντρο, οι «κοκκινόμαυροι» έκλεβαν με ευκολία και απειλούσαν την Καλαμάτα

Παναχαϊκή

Με δημιουργό τον κορυφαίο παίκτη της Νίλι Περδόμο και εκτελεστή τον καλύτερο παίκτη της στο β’ ημίχρονο, Βαλεντίν Ζέκοφ, η Παναχαϊκή επικράτησε 1-0 της Καλαμάτας στην παράταση και προκρίθηκε στην τέταρτη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας!

Στο α’ ημίχρονο η Καλαμάτα είχε την κατοχή της μπάλας, δημιουργούσε προϋποθέσεις, αν και είχε μόλις μία καθαρή ευκαιρία στο 11′ όταν ο Μορέιρα δεν κατάφερε να σκοράρει από πλεονεκτική θέση. Η Παναχαϊκή είχε πολλά προβλήματα στον χώρο της μεσαίας γραμμής, δεν μπορούσε να παράξει παιχνίδι και περίμενε ένα λάθος των φιλοξενούμενων ή ένα «στημένο» για να απειλήσει, αλλά έγινε ούτε αυτό.
Στο β’ ημίχρονο, αντιστράφηκαν οι ρόλοι. Η είσοδος του Κοζορώνη «έδεσε» το κέντρο, οι «κοκκινόμαυροι» έκλεβαν με ευκολία και απειλούσαν την Καλαμάτα. Μία ευκαιρία είχε η πατρινή ομάδα στο 51′ με κεφαλιά του Ρόβα που έβγαλε ο Κότσαρης.

Στην παράταση, η Παναχαϊκή το πίστεψε και τα κατάφερε. Στο 106′ μετά από εξαιρετική πάσα του Νίλι, ο Ζέκοφ με φαλτσαριστό σουτ από αριστερά με το δεξί άνοιξε το σκορ για την πατρινή ομάδα και κάπου εκεί τελείωσαν όλα.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Γιάννης Τάτσης): Κολοβούρης, Πανάγου, Λυμπεράκης, Ζαμόρα, Μπαξεβάνος, Καραγιάννης (119′ Σμάλης), Ελευθεριάδης (46’ Κοζορώνης), Ζέκοφ, Ρόβας (61’ Λεσάι), Νίλι (119′ Πετράτος), Πολέτο (20’ Πατρινός – 101’ Ντε Τομάς)
ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Νίκος Αναστόπουλος): Κότσαρης, Ουές, Βαλεριάνος, Στρούγγης, Μπακαγιόκο, Τσελεπίδης (110’ Ντιγκινί), Αναστασόπουλος (64’ Ξενιτίδης), Ριένστρα (91’ Βασιλαντωνόπουλος), Μέντες, Φρίμπονγκ (64΄Γρίβας), Παμλίδης (64’ Μπαράλες).