Η Παναχαϊκή πέντε μετάλλια στην Κρήτη

Παναχαϊκή

Εξαιρετικές εμφανίσεις και σπουδαίες διακρίσεις για τους πυγμάχους της Παναχαϊκής που συμμετείχαν στο  16ο διεθνές κύπελλο πυγμαχίας «Μίνωας Cup», που έγινε στο Ηράκλειο Κρήτης.

Η πατρινή ομάδα συμμετείχε με έξι αθλητές και ο απολογισμός ήταν η κατάκτηση πέντε μεταλλίων, τεσσάρων χρυσών και ενός ασημένιου, κάτι που δείχνει το υψηλό επίπεδο που υπάρχει στην κοκκινόμαυρη ομάδα με τον προπονητή Νίκο Πλέα να συνοδεύει την αποστολή.

Συγκεκριμένα, η Παναγιώτα Πετρίτση κατέκτησε την 1η θέση στα 54 κιλά στις Παγκορασίδες, η Λαμπρινή Γιαννακόπουλου κατέκτησε την 1η θέση στα 54 κιλά Κορασίδων, ο Λευτέρης Ζουρνατζής κατέκτησε την 1η θέση στα 50 κιλά Παμπαίδων, ο  Γιώργος Πλέας κατέκτησε την 1η θέση στα 60 κιλά Νέων, και ο Αγγελος Πολύδωρος ηττήθηκε  2-1 στα σημεία και κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στα  48 κιλά Παίδων.

Η Μαρία Γεωργόπουλου συμμετείχε σε αγώνες σπάρινγκ και έκανε δόκιμες επί δοκιμών ενόψει των επόμενων αγώνων.

Οι κοκκινόμαυροι αθλητές παραμένουν στην Κρήτη μέχρι  τις 15 Ιουλίου  όπου ξεκίνησε camp προετοιμασία για τις Εθνικής ομάδες Παίδων-Κορασίδων-Παμπαίδων-Παγκορασίδων ενόψει της του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Παίδων-κορασίδων που θα γίνει στις 19 Ιουλίου στην Ρουμανία και του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Παμπαίδων που θα γίνει τον Αύγουστο.