Ημερίδα στα Κρέστενα: Τι μας άφησε η πανδημία…
Την ημερίδα διοργάνωσε η Νοσηλευτική Μονάδα Κρεστένων σε συνεργασία με το Σύλλογο για την Ψυχική Υγεία (ΣΟΨΥ) Πάτρας.
![Ημερίδα στα Κρέστενα: Τι μας άφησε η πανδημία... Ημερίδα](https://pelop.gr/wp-content/uploads/2023/02/imerida-krestena-koronoios-768x432.jpg)
Το αποτύπωμα της πανδημίας του κορονοϊού στην ψυχική υγεία, καθώς και τα εργαλεία ψυχοκοινωνικής υποστήριξης αναλύθηκαν σε ημερίδα που διοργάνωσε η Νοσηλευτική Μονάδα Κρεστένων σε συνεργασία με το Σύλλογο για την Ψυχική Υγεία (ΣΟΨΥ) Πάτρας.
Στην έναρξη της εκδήλωσης, η διοικήτρια της Νοσηλευτικής Μονάδας, Αριστέα Παπαδοπούλου, εστίασε μεταξύ άλλων στην αναγκαιότητα της ευαισθητοποίησης.
Η κοινωνική λειτουργός, Μελίνα Καρλή και η ψυχολόγος, Γεωργία Παπαδοπούλου, από τον ΣΟΨΥ Πάτρας ανέλυσαν ως εισηγήτριες τις συνέπειες στην ψυχική υγεία και προσδιόρισαν τα εργαλεία ψυχοκοινωνικής υποστήριξης. Στη συνέχεια, ακολούθησε ομιλία από τον ψυχίατρο και δήμαρχο Ζαχάρως – Φιγαλείας, Κώστα Αλεξανδρόπουλο.
Ακολουθήστε μας για όλες τις ειδήσεις στο Bing News και το Google News