Ηττα της ΑΕΚ, 80-75, από τον Παναθηναϊκό πριν από τον Προμηθλεα

Ο Παναθηναϊκός ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι με την ΑΕΚ, καθώς επικράτησε με 80-75. Το παιχνίδι στο μεγαλύτερο μέρος του ήταν ντέρμπι, αλλά το τριφύλλι σχεδόν σε όλο το ματς είχε τα ηνία του σκορ. Στο φινάλε η Ένωση πλησίασε στους τέσσερις, αλλά δεν ήταν ψύχραιμη από τη γραμμή των βολών (0/2 βολές ο Ματσιούλις), ενώ είχε και συνεχόμενα άστοχα σουτ.

Ισορροπημένα ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες (6-6). Ο Γιώργος Παπαγιάννης ήταν ζεστός στο ξεκίνημα και με δύο συνεχόμενα καλάθια έδωσε το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (10-6). Η διαφορά συνέχισε να έχει ανοδικές τάσεις και με τρίποντο του Νέντοβιτς έφτασε τους εφτά, αλλά η απάντηση ήταν άμεση από τον Κιθ Λάνγκφορντ (13-9). Ο Αμερικανός συνέχισε να σκοράρει και μείωσε ακόμη περισσότερο τη διαφορά (13-11). Οι δύο παίκτες το είχαν πάρει προσωπικά, καθώς ο Σέρβος απάντησε με νέο τρίποντο και έδωσε προβάδισμα πέντε πόντων στο τριφύλλι (16-11).

Oι δύο σέντερ (Παπαγιάννης και Μορέιρα) είχαν τον πρώτο λόγο στο πρώτο δεκάλεπτο, καθώς οι συμπαίκτες τους τους τάιζαν και αυτοί τους έβγαζαν ασπροπρόσωπους (19-18). Ο Παναθηναϊκός στο τελευταίο λεπτό της περιόδου κατάφερε να τρέξει ένα μικρό σερί 5-0 και έχτισε μία μικρή διαφορά της τάξεως των έξι πόντων (24-18).

Η ΑΕΚ, όμως, δεν το έβαλε κάτω και απάντησε με δικό της σερί 8-0 και πέρασε μπροστά στο σκορ ύστερα από αρκετή ώρα (24-26). To εντυπωσιακό σερί της Ένωσης συνεχίστηκε (11-0) και διεύρυνε το προβάδισμα της (24-29). Ο Παναθηναϊκός ξύπνησε και μετά το αρχικό μούδιασμα στο δεύτερο δεκάλεπτο βρήκε τα πατήματα του και έφερε το ματς στα ίσια (31-31). Oι πράσινοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με κορυφαίους τους Νέντοβιτς και Κασελάκη κατάφερε να πάρει ξανά διαφορά εφτά πόντων (41-34) και την κράτησαν μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (43-37).

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ, με τους παίκτες στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους να είναι ιδιαίτερα εύστοχοι (52-47). Το ντέρμπι καλά κρατούσε στο «Νίκος Γκάλης» και με ένα μεγάλο τρίποντο του Γκίκα η διαφορά έπεσε στην ελάχιστη τιμή της (54-53). Τα τρίποντα στο ματς διαδέχονταν το ένα το άλλο και τα ποσοστά ευστοχίας ήταν ιδιαίτερα υψηλά (60-60). Στο τελευταίο λεπτό του τρίτου δεκαλέπτου η ΑΕΚ έχασε τη συγκέντρωση της στην άμυνα, δέχθηκε σερί 5-0 και βρέθηκε πίσω στο σκορ (67-62).

Ο Μορέιρα συνέχισε να κάνει ζημιά στο πράσινο στρατόπεδο, καθώς κανείς ψηλός των πρασίνων δεν μπορούσε να τον σταματήσει (67-64). Οι παίκτες εκτός από πολύ ωραίες επιθετικές ενέργειες, έβγαζαν εξαιρετικές άμυνες, δείγμα του πόσο ήθελαν το ματς (71-67). Ο Παναθηναϊκός ανέβασε την απόδοση του και κατάφερε να ξεφύγει με εφτά πόντους (74-67), αλλά ο Λάνγκφορντ δήλωσε άμεσα παρών και μείωσε τη διαφορά (74-69).

Η ΑΕΚ με τον Μορέιρα μείωσε ακόμη περισσότερο και στο τελευταίο λεπτό οι δύο ομάδες πίεζαν για τη νίκη (79-75). Ο Ματσιούλις 43,8″ πριν το φινάλε ήταν άστοχος από τη γραμμή των βολών, καθώς είχε 0/2, αλλά η Ένωση πήρε το ριμπάουντ με τον Γκίκα. Η ΑΕΚ είχε δύο συνεχόμενα άστοχα τρίποντα και έχασε την ευκαιρία να διεκδικήσει το ματς. Ο Παναθηναϊκός κράτησε στα τελευταία δευτερόλεπτα τα ηνία του σκορ και πανηγύρισε τη νίκη με 80-75.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 43-37, 67-62, 80-75
Παναθηναϊκός (Χαραλαμπίδης): Παπαγιάννης 18 (12ριμπ.), Παπαπέτρου 3, Νέντοβιτς 19 (4), Μήτογλου 17 (4), Σαντ-Ρος 9 (1), Μακ, Μποχωρίδης 5 (1), Όγκαστ, Κασελάκης 7 (1), Καλαϊτζάκης, Ουάιτ, Μπέντιλ 2
ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Μορέιρα 21 (6ριμπ.), Λάνγκφορντ 14 (1), Χρυσικόπουλος 3 (1), Γκίκας 12 (2), Ρογκαβόπουλος, Ματσιούλις 11 (3), Γιάνκοβιτς 4, Γόντικας, Μωραΐτης, Μαυροειδής, Λοτζέσκι 5 (1), Κίνγκσλεϊ 5