Κορονοϊός – Λύματα: Τεράστια αύξηση σχεδόν 300% στην Πάτρα
Παράλληλα πτωτικές τάσεις στο ιικό φορτίο του κορονοϊού στα λύματα παρατηρήθηκαν σε τρεις περιοχές του ΕΔΕΛ και σταθεροποίηση σε τέσσερις.
![Κορονοϊός - Λύματα: Τεράστια αύξηση σχεδόν 300% στην Πάτρα Λύματα](https://pelop.gr/wp-content/uploads/2022/01/limata-koronoios-768x432.jpg)
Αύξηση στο ιικό φορτίο του κορονοϊού στα λύματα παρουσιάζουν πέντε περιοχές από τις δώδεκα που ελέγχθηκαν από το Εθνικό Δίκτυο Επιδημιολογίας Λυμάτων (ΕΔΕΛ) του ΕΟΔΥ για την εβδομάδα 25-31 Ιουλίου.
Παράλληλα πτωτικές τάσεις στο ιικό φορτίο του κορονοϊού στα λύματα παρατηρήθηκαν σε τρεις περιοχές του ΕΔΕΛ και σταθεροποίηση σε τέσσερις.
Καθαρά αυξητική ήταν η τάση στο μέσο εβδομαδιαίο ιικό φορτίο των αστικών λυμάτων στην Ξάνθη (+36%) και στην Πάτρα (+295%), ενώ οριακή ήταν η αύξηση στην Αλεξανδρούπολη (+11%), στη Λάρισα (+13%) και στην Κέρκυρα (+23%).
Καθαρά πτωτική τάση διαπιστώθηκε στην Περιφέρεια Αττικής (-62%), ενώ οριακή ήταν η μείωση του ιικού φορτίου στα αστικά λύματα στον Άγιο Νικόλαο (-14%) και στα Ιωάννινα (-23%).
Σταθερό παρέμεινε το ιικό φορτίο των αστικών λυμάτων στα Χανιά (-10%), στο Ηράκλειο (-2%), στη Θεσσαλονίκη (+4%) και στον Βόλο (+6%).
Ακολουθήστε μας για όλες τις ειδήσεις στο Bing News και το Google News