Κορονοϊός: Νέα μείωση του ιικού φορτίου στα λύματα της Πάτρας
Σε τρεις περιοχές της χώρας παρουσιάστηκαν αυξητικές τάσεις στις μετρήσεις
![Κορονοϊός: Νέα μείωση του ιικού φορτίου στα λύματα της Πάτρας μείωση](https://pelop.gr/wp-content/uploads/2021/11/wekkenmegastadhg-873x432.jpg)
Πτωτικές τάσεις στο ιικό φορτίο του κορονοϊού στα λύματα καταγράφεται στις περισσότερες περιοχές που ελέγχθηκαν από το εθνικό Δίκτυο Επιδημιολογίας Λυμάτων (ΕΔΕΛ) του ΕΟΔΥ την εβδομάδα 4-10 Απριλίου 2022.
Συγκεκριμένα αυξητικές τάσεις παρατηρήθηκαν στο ιικό φορτίο σε 3 περιοχές, πτωτικές σε επτά και σταθεροποιητικές σε 3 περιοχές που ελέγχθηκαν από το ΕΔΕΛ.
Συγκεκριμένα καθαρά αυξητικές τάσεις παρατηρήθηκαν στα Ιωάννινα (+33%) και στην Κέρκυρα (+49%), ενώ οριακή ήταν η αύξηση στο Βόλο (+25%).
Καθαρά πτωτικές τάσεις παρατηρήθηκαν στη Θεσσαλονίκη (-39%) και στον ΆγιοΝικόλαο (-71%), ενώ οριακή ήταν η μείωση στα Χανιά (-12%), στην Ξάνθη (-21%), στο Ηράκλειο (-22%) και στην Πάτρα (-25%).
Το ιικό φορτίο των αστικών λυμάτων παρέμεινε ουσιαστικά σταθερό στην Περιφέρεια Αττικής (+5%), στη Λάρισα (-5%) και στην Αλεξανδρούπολη (-7%).
Ακολουθήστε μας για όλες τις ειδήσεις στο Bing News και το Google News