Κόσμος, παράπονα, αποβολή και ισοφάριση για τον Ερμή, τι δηλώνουν οι δύο προπονητές

Παιχνίδι διαφήμιση για το βόλεϊ ήταν αυτό που έγινε προχθές το βραδύ ανάμεσα την Πάτρα Βόλεϊ και τον Ερμή ο οποίος μετά από μεγάλο ντέρμπι νίκησε με 3-2 και ισοφάρισε σε 2-2 την σειρά των τελικών της Β΄ Εθνικής.

Πλέον, όλα θα κριθούν σε 3ο και τελευταίο παιχνίδι που θα γίνει αύριο (19.00)  στο κλειστό «Κώστας Πετρόπουλος» και όποιος κερδίσει θα κατακτήσει το πρωτάθλημα και μαζί το «εισιτήριο» για τα μπαράζ ανόδου της Α2 Εθνικής.

Το παιχνίδι εκτός από το γεγονός ότι το παρακολούθησε πλήθος κόσμου, είχε θέαμα, ανατροπές και την αποβολή του προπονητή του Ερμη, Γιώργου Χριστόπουλου, στο 5ο σετ για διαμαρτυρία προς τον πρώτο διαιτητή κ. Γκόλφη (β΄ ήταν ο Λιναρδάτος).

Ο Ερμης προηγήθηκε με 2-0 σετ, η Πάτρα βόλεϊ έκανε την ανατροπή και ισοφάρισε σε 2-2 ενώ μάλιστα προηγήθηκε με 12-8 στο ται-μπρεικ. Σε εκείνο το σημείο ο Ερμής πήρε συνεχόμενους πόντους και κατάκτησε το σετ με 15-12 και μαζί τη νίκη.

«ΠΑΡΑΠΟΝΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΚΟΛΦΗ»

Μετά το τέλος ο τεχνικός του Ερμή, Γ. Χριστόπουλος, δήλωσε: «Οι παίκτες μου έδειξαν χαρακτήρα και τους αξίζουν συγχαρητήρια, γιατί παρά την αποβολή μου έδειξαν ηρεμία και παρά τα προβλήματα με απουσίες βασικών παικτών από τις προπονήσεις και έφτασαν σε μία πολύ σημαντική νίκη. Εχουμε παράπονα από την διαιτησία του κ. Γκόλφη ο οποίος έκανε αρκετά λάθη».

«ΗΤΑΝ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ»

Από την άλλη πλευρά, ο προπονητής της Πάτρας βόλεϊ, Στ. Σταματόπουλος είπε: «Πρώτα από όλα να πω ότι ήταν ένα παιχνίδι διαφήμιση , από αυτά που φέρνουν πάλι τον κόσμο στο γήπεδο και αξίζουν συγχαρητήρια στους παίκτες και των δύο ομάδων.  Μπήκαμε χαλαροί στα δυο πρώτα σετ, αιφνιδιαστήκαμε από τον αντίπαλο ο οποίος προηγήθηκε με 2-0 σετ. Στη συνεχεία αντιδράσαμε, ισοφαρίσαμε και προηγήθηκαμε με 12-8 στο ται-μπρεικ, όμως κάναμε λάθη και έτσι ήρθε η ήττα».

ΑΙΤΗΜΑ ΓΙΑ ΕΠΟΠΤΕΣ ΑΠΟ ΠΑΤΡΑ ΒΟΛΕΙ!

Μάλιστα, επειδή το αυριανό παιχνίδι είναι χωρίς… αύριο, υπήρξε χθες παρασκήνιο σε ότι αφορά τους διαιτητές της αναμέτρησης.  Οι πληροφορίες λένε ότι η Πάτρα βόλεϊ έστειλε έγγραφο στην αρμόδια επιτροπή της ΕΣΠΕΠ και ζήτησε να ενημερωθεί ποια διαδικασία χρειάζεται ώστε να υποβάλει αίτημα για να σφυρίξουν διαιτητές Volley League.

Η απάντηση ήρθε, όμως τελικά η Πάτρα βόλεϊ δεν κατέθεσε τελικά αίτημα και το μοναδικό που έχει ζητήσει, σύμφωνα με πληροφορίες, από την ΚΕΔ να ορίσει επόπτες, κάτι που δεν συνηθίζεται για τα δεδομένα της Β΄ Εθνικής. Είναι άγνωστο αν το αίτημα θα γίνει δεκτό, όμως σε κάθε περίπτωση αυτή η κίνηση κάτι δείχνει. Μάλιστα, οι πληροφορίες μας αναφέρουν ότι οι διαιτητές που θα σφυρίξουν θα είναι από την Κόρινθο και είναι αξιολογημένοι, καθώς μπορούν να σφυρίξουν Pre League.