Mε παρουσία φιλάθλων οι διοργανώσεις στίβου
Αργησε λίγο η απόφαση, αλλά τουλάχιστον αλλάζει το τοπίο στον αθλητισμό
![Mε παρουσία φιλάθλων οι διοργανώσεις στίβου φιλάθλων](https://pelop.gr/wp-content/uploads/2021/06/DSC_0835-873x432.jpg)
Την παρουσία φιλάθλων στις ανοιχτές αθλητικές εγκαταστάσεις ατομικών αθλημάτων προβλέπει το νέο ΦΕΚ και οι οδηγίες της Γενικής Γραμματείας Αθλητισμού. Σύμφωνα με την Υπουργική απόφαση επιτρέπεται η παρουσία θεατών έως 50% της χωρητικότητας των εξεδρών σε αγώνες ατομικών αθλημάτων, σε ανοικτές αθλητικές εγκαταστάσεις με χρήση μάσκας, αρκεί να τηρούνται ένα από τα παρακάτω:
- Οι φίλαθλοι έχουν ολοκληρώσει τον εμβολιασμό και να έχουν εκδώσει το σχετικό πιστοποιητικό εμβολιασμού.
- Να έχουν νοσήσει και να έχουν εκδώσει το σχετικό πιστοποιητικό (με ισχύ 2 έως 9 μήνες μετά
τη νόσηση). - Να φέρουν βεβαίωση αρνητικού αποτελέσματος self-test, το οποίο θα έχει διενεργηθεί εντός 24ώρου από την προγραμματισμένη ώρας της διοργάνωσης.
Η απόφαση αυτή επιτρέπει στους φίλους του κλασικού αθλητισμού να παρακολουθήσουν τις διοργανώσεις που θα διεξαχθούν από εδώ και πέρ. Κρίμα που δεν υπήρχε αυτή η δυνατότητα κατά τη διάρκεια του Πανελλήνιου πρωταθλήματος στην Πάτρα.
Ακολουθήστε μας για όλες τις ειδήσεις στο Bing News και το Google News