Με πατρινή υπογραφή το φόρεμα της Βασίλισσας – Πλέα και Κυριακοπούλου στην «ΠτΔ»
Πλέα και Κυριακοπούλου στην «ΠτΔ» για το πολυσυζητημένο φόρεμα που κέρδισε τις εντυπώσεις.
![Με πατρινή υπογραφή το φόρεμα της Βασίλισσας - Πλέα και Κυριακοπούλου στην «ΠτΔ» φόρεμα](https://pelop.gr/wp-content/uploads/2023/03/img-9152-1-873x432.jpg)
Μάγεψε τα πλήθη με την εμφάνισή της και στις δύο παρελάσεις του Πατρινού Καρναβαλιού του 2023 η βασίλισσα του άνθινου άρματος Μαρία Κυριακοπούλου. Η βασίλισσα του Πατρινού Καρναβαλιού των 3 προηγούμενων ετών έφερε την άνοιξη επάνω στο κόι φις (koi fish) άρμα του Νίκου Λιβάνη που η προέλευσή του ανάγεται στην κινέζικη μυθολογία και συμβολίζει την αφθονία, τη γονιμότητα και την ηρεμία, ενώ στο πίσω μέρος της κατασκευής τα βλέμματα τράβηξε η τεράστια βεντάλια με τα δυο κινέζικα λουλούδια.
Φυσικά δεν θα μπορούσε να περάσει απαρατήρητο το υπέροχο φόρεμα κιμονό με τις χρυσές λεπτομέρειες και τα ευφάνταστα μανίκια καθώς και τα αξεσουάρ της Βασίλισσας που σχεδίασε και φιλοτέχνησε η κόρη του προπονητή της πυγμαχικής ομάδας της Παναχαϊκής Νίκου Πλέα, Χρυσούλα Πλέα. Η ταλαντούχα πατρινή σχεδιάστρια Χρυσούλα Πλέα και η βασίλισσα του άνθινου άρματος Μαρία Κυριακοπούλου μιλούν αποκλειστικά στην « ΠτΔ» για το πολυσυζητημένο φόρεμα που κέρδισε τις εντυπώσεις, εκπροσωπώντας επάξια το σχεδιαστικό στυλ της δημιουργού του:
Μαρία Κυριακοπούλου: «Η εμφάνιση μου άρεσε πολύ, ένιωσα πολύ όμορφα φορώντας την υπέροχη δημιουργία της Χρυσούλας Πλέα. Το φόρεμα ταίριαζε πάρα πολύ με το άνθινο άρμα που ήταν έντονα επηρεασμένο από την κινεζική κουλτούρα. Η χειροποίητη τιάρα με έκανε να νιώσω σαν μια πραγματική βασίλισσα ενώ τα μακριά αέρινα μανίκια του, με διευκόλυναν και έκαναν κάθε κίνηση μου σίγουρα πιο εντυπωσιακή. Μετά από τέσσερα χρόνια, αυτός ο καρναβαλικός κύκλος έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο για μένα. Ήταν μια φοβερή εμπειρία, η αίσθηση πάνω στο άρμα ήταν μοναδική όπως και η αλληλεπίδραση που είχα με τον κόσμο. Το διασκέδασα πολύ και σίγουρα θα μου μείνει αξέχαστη κάθε στιγμή από τις φετινές παρελάσεις. Θέλω να πω και ένα ευχαριστώ από καρδιάς σε όσους με στήριξαν και με εμπιστεύτηκαν».
Ακολουθήστε μας για όλες τις ειδήσεις στο Bing News και το Google News