Με Ράπτη ο ΠΑΟΚ 3-2 τον Ολυμπιακό και 1-1 νίκες

Μετά από συγκλονιστικό αγώνα 2,5 ωρών ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Ολυμπιακό με 3-2 σετ στον 2ο τελικό της σειράς των πλέι οφ που έγινε παρουσία περίπου 5.000 θεατών στο PAOK Sports Arena. Ο Δικέφαλος ισοφάρισε τη σειρά των τελικών σε 1-1 νίκες και για την ανάδειξη του πρωταθλητή θα χρειαστούν τουλάχιστον δύο ακόμα αγώνες. Το επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων είναι προγραμματισμένο για την Τρίτη 25 Απριλίου στις 19:15 στο Μελίνα Μερκούρη του Ρέντη.

Το σούπερ ντέρμπι είχε ανατροπές στο σκορ και ανέδειξε μεγάλους πρωταγωνιστές τους Βαν ντε Ντρις, Σκρεντάου, τον Πατρινό Αλέξανδρο Ράπτη και τον Βουλκίδη στο 5ο σετ (από τον ΠΑΟΚ) και Ιντάλγκο, Τράβιτσα, Τζιάβρα και Παπαγγελόπουλο στο 4ο σετ (από τον Ολυμπιακό).

Ο ΠΑΟΚ είχε τεράστια δύναμη στο μπλοκ που του απέφερε 17 πόντους, έναντι μόλις 4 του Ολυμπιακού.

Ο ΠΑΟΚ έκανε μεγάλη ανατροπή στο 1ο σετ όπου από 22-24 έκανε σερί 4-0 χάρις το σερβίς του Ράπτη και τις κόντρα επιθέσεις του Βαν ντε Ντρις για το 26-24.

Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε δύο φορές στα σετ και μάλιστα στο 4ο σετ έκανε συγκλονιστική ανατροπή από 14-8. Όταν πλησίασε στο 20-16 με ρεσιτάλ του Ιντάλγκο στο σερβίς έκανε σερί 5-0 για το 20-21 και όταν ισοφάρισε ο ΠΑΟΚ σε 21-21 με το χαμένο σερβίς του Ιντάλγκο έκανε νέο σερί 4-0 και πήρε το σετ με συνοπτικές διαδικασίες 25-21 και έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ.

Στη ρουλέτα του τάι μπρέικ έγινε συγκλονισιτκός αγώνας. Οι δύο ομάδες έπαιξαν κοντρόλ βόλεϊ και έφτασαν στο 11-11. Εκεί έγινε η φάση του αγώνα για την οποία έχει έντονα παράπονα ο Ολυμπιακός. Ο Βουλκίδης κάρφωσε σε πρώτο χρόνο. Ο διαιτητής Αλέξανδρος Μυλωνάκης έδωσε μπλοκ άουτ αλλά ο Δημήτρης Τζιάβρας διαμαρτυρήθηκε πως δεν ακούμπησε τη μπάλα.

Το γεγονός ότι οι διαιτητές δεν επέτρεψαν βίντεο ρέφερι στον Ολυμπιακό προκάλεσε νέες διαμαρτυρίες στους ερυθρόλευκους. Σύμφωνα με τους διαιτητές δεν υπάρχει – προβλέπεται βίντεο ρέφερι στην πίσω ζώνη για μπλοκ άουτ.

Ο ΠΑΟΚ πήρε τον πόντο (12-11). Στην επόμενη φάση έγινε η φάση του αγώνα με καταπληκτικές άμυνες (άμυνα με το πόδι έβγαλε ο Βουλκίδης) και τελικά ο Βαν ντε Ντρις έκανε το 13-11. Ο Βουλκίδης με μπλοκ έκανε και το 14-11 και όταν ο Ολυμπιακός μείωσε με τον Ιντάλγκο (14-12) στην επόμενη φάση ο Γιόρνα με νέο μπλοκ σε επίθεση του Στερν που ήταν με κακές προϋποθέσεις έκλεισε τον αγώνα εν μέσω έξαλλων πανηγυρισμών.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Παπακοσμάς, Παρατηρητής αγώνα: Αντωνούλης, Παρατηρητής διαιτησίας: Μιχελινάκης, Τσάλεντζ ρέφερι: Βασιλειάδης, Επόπτες: Λούμσι, Σταυρίδης, Γραμματεία: Κουμπλή.

Διακύμανση

1ο σετ: 8-6, 16-15, 20-21, 26-24

2ο σετ: 8-7, 15-16, 20-21, 22-25

3ο σετ: 8-4, 16-12, 21-15, 25-18

4ο σετ: 8-6, 16-11, 20-21, 21-25

5ο σετ: 5-4, 9-10, 11-11, 14-11, 15-12

*Οι πόντοι του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν: 11 άσσοι, 49 επιθέσεις, 17 μπλοκ, 32 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού Σ.Φ.Π. προήλθαν: 11 άσσοι, 56 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 34 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (26-24, 22-25, 25-18, 21-25, 15-12) σε 143΄.

ΠΑΟΚ(Γιόσκο Μιλενκόφσκι): Γιόρνα 8π. (5/17επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 59%υπ., 23%αρ.), Γουόλς 1 (1/2επ.), Βουλκίδης 9 (3/3επ., 4 μπλοκ, 2 άσσοι), Ράπτης 21 (14/41επ., 3 μπλοκ, 4 άσσοι, 48%υπ., 25%αρ.), Σκρεντάου 15 (9/14επ., 6 μπλοκ), Βαν ντε Ντρις 21 (16/33επ., 3 μπλοκ, 2 άσσοι) / Κοκκινάκης (λ. – 20$υπ., 10%αρ.), Σωτηρίου 1 (1/1επ.), Γάτσης 1 (1 άσσος), Τακουρίδης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλμπέρτο Τζιουλιάνι): Παγιένκ 12π. (9/14επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Στερν 15 (14/36επ., 1 άσσος), Κουμεντάκης 14 (11/27επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 48%υπ., 28%αρ.), Τράβιτσα 2 (2/3επ.), Λινάρδος, Ιντάλγκο 22 (15/34επ., 7 άσσοι, 57%υπ., 35%αρ.) / Τζιάβρας (λ. – 52%υπ., 33%αρ.), Δαλακούρας, Ζουπάνι 2 (2/4επ.), Παπαγγελόπουλος, Κομητούδης.

ΤΕΛΙΚΟΙ ΠΛΕΪ ΟΦ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ VOLLEY LEAGUE 2022-23

1ος Τελικός VolleyLeague: 18 Απριλίου

Γυμναστήριο Μελίνα Μερκούρη, Ρέντη, 19:15 (ΕΡΤ-3): Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. – Π.Α.Ο.Κ. 3-1 (20-25, 25-17, 25-19, 25-21) (νίκες: 1-0)

2ος Τελικός VolleyLeague: 22 Απριλίου

Γυμναστήριο PAOK Sports Arena, Πυλαία, 21:30 (ΕΡΤ-3): Π.Α.Ο.Κ. – Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 3-2 (26-24, 22-25, 25-18, 21-25, 15-12) (νίκες: 1-1)

3ος Τελικός VolleyLeague: 25 Απριλίου

Γυμναστήριο Μελίνα Μερκούρη, Ρέντη, 19:15 (ΕΡΤ-3): Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. – Π.Α.Ο.Κ.

4ος Τελικός VolleyLeague: 28 Απριλίου

Γυμναστήριο PAOK Sports Arena, Πυλαία, 1915 (ΕΡΤ-3): Π.Α.Ο.Κ. – Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.

5ος Τελικός VolleyLeague (αν χρειαστεί): 2 Μαΐου