Μεγάλο κάζο για την ΑΕΚ και τρέχει για τη ρεβάνς

Η Ενωση έζησε τον απόλυτο εφιάλτη στην Αρμενία δεχόμενη τρία αδιανόητα γκολ

ΑΕΚ

Μοιάζει απίστευτο αλλά είναι πέρα για πέρα αληθινό! Η ΑΕΚ πήρε κεφάλι στο σκορ στην Αρμενία με τον Λιβάι Γκαρσία και έκανε άπαντες να πιστεύουν πως έβαλε βάσεις πρόκρισης για τα playoffs του Conference League, όμως η συνέχεια του αγώνα κόντρα στην Νόα βρήκε την ελληνική ομάδα να ζει τον απόλυτο εφιάλτη, δεχόμενη τρία αδιανόητα γκολ.

Μετά από τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά στο παιχνίδι η ΑΕΚ άρχισε σιγά σιγά να κερδίζει μέτρα και στο 8ο λεπτό είχε την πρώτη της ευκαιρία από στατική φάση, με τον Γκατσίνοβιτς να εκτελεί αριστοτεχνικά φάουλ από τα αριστερά και τον Μουκουντί να κερδίζει την κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας της Νόα, στέλνοντας τη μπάλα έξω από το αριστερό δοκάρι.

Η φάση αυτή αποτέλεσε μπούσουλα για τη συνέχεια, με τους παίκτες του Αλμέιδα να μην αντιμετωπίζουν την παραμικρή απειλή από τους γηπεδούχους και να προσπαθούν σιγά σιγά να μεταφέρουν τη μπάλα και την πίεση στα αντίπαλα καρέ. Στο 21ο λεπτό ο Λιβάι Γκαρσία πήρε την κεφαλιά στο ύψος της μικρής περιοχής έπειτα από σέντρα του Ελίασον αλλά η μπάλα έφυγε κόρνερ, για να χαμογελάσει λίγα δευτερόλεπτα αργότερα.

Και αυτό γιατί από το κόρνερ που εκτέλεσε ο Γκατσίνοβιτς, ο στράκερ από το Τρινιντάντ και Τομπάγκο έκανε ένα εντυπωσιακό άλμα στο δεύτερο δοκάρι και πήρε κεφαλιά-κανονιά, για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα και να βάλει μπροστά στο σκορ την ομάδα του (0-1) στο 22ο λεπτό, με το πέμπτο φετινό γκολ του.

Μέχρι το ημίωρο η ΑΕΚ δεν είχε δεχτεί την παραμικρή “ενόχληση” στη μεγάλη περιοχή της και έδειχνε πως κρατούσε γερά τα γκέμια, όμως κόντρα στη ροή του αγώνα είδε την εστία της να παραβιάζεται.

Αυτό έγινε στο 33ο λεπτό και έφερε σημαντική ευθύνη ο Στρακόσα που τροφοδότησε άθελα του αντίπαλο, με τον Πινσόν να ελίσσεται όμορφα στην περιοχή (Βίντα, Σιμάνσκι και Πινέδα δεν μπόρεσαν να τον ανακόψουν) και να στέλνει τη μπάλα χαμηλά στην αριστερή γωνία του Αλβανού διεθνούς κίπερ (1-1).

Αυτή ήταν και η μοναδική φορά που η Νόα απείλησε την ΑΕΚ στο πρώτο 45λεπτο, με τους γηπεδούχους να παίρνουν πάντως θάρρος από το γκολ της ισοφάρισης και να ισορροπούν τον αγώνα μέχρι οι δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, στέλνοντας μήνυμα στην Ένωση πως δεν θα παραδοθούν αμαχητί.

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός του αγώνα έπεσε ακόμη περισσότερο και η πρώτη καλή στιγμή ήταν το σουτ του Σάντος από πλάγια θέση στο 55′ που σταμάτησε σωτήρια ο Στρακόσα, με την ΑΕΚ να προσπαθεί να πάρει τα ηνία αλλά να δυσκολεύεται να κυκλοφορήσει καλά τη μπάλα και να την μεταφέρει στα αντίπαλα καρέ.

Σαν να μην έφτανε μάλιστα στην Ένωση το γεγονός ότι έχασε την ορμή της στην επίθεση, στο 67ο λεπτό δέχτηκε δεύτερη ψυχρολουσία κατά τη διάρκεια του αγώνα, πολύ μεγαλύτερη σε σύγκριση με την πρώτη, αφού δέχτηκε ένα γκολ που μπαίνει μία φορά κάθε… 10 χρόνια.

Ο γκολκίπερ της Νόα, Τσαντσάρεβιτς, έκανε δυνατό βολέ στο 67ο λεπτό και με τη βοήθεια του δυνατού αέρα (η φορά του ευνοούσε τους Αρμένιους στο δεύτερο μέρος) έφερε τη μπάλα στη μεγάλη περιοχή της ΑΕΚ, με τον Στρακόσα να μην κάνει καλό υπολογισμό και να βλέπει τη μπάλα να σκάει μπροστά του και να καταλήγει στο βάθος της εστίας του (2-1).

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Αλμέιδα έκανε τριπλή αλλαγή ρίχνοντας στον αγωνιστικό χώρο τους Λαμέλα, Περέιρα και Κοϊτά και μέχρι το 80′ είχε ολοκληρώσει τις κινήσεις του βάζοντας και τους Χατζισαφί και Άμραμπατ, με την ΆΕΚ να δείχνει όμως εμφανώς επηρεασμένη από το γκολ και το ματς να παίζεται στη δύναμη, με τους γηπεδούχους να κερδίζουν τις περισσότερες μονομαχίες.

Ο Κοϊτά είχε όρεξη όμως δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει για την Ένωση ενώ στον αντίποδα η Νόα φλέρταρε και με το τρίτο γκολ αλλά ο Στρακόσα αντέδρασε θετικά λίγο πριν από το φινάλε, σε δύο επικίνδυνα σουτ από πλευράς γηπεδούχων.

Τα επτά λεπτά των καθυστερήσεων δεν έφεραν αλλαγή σκηνικού όμως ο εφιάλτης για την Ένωση συνεχίστηκε στο 90+8′ αφού δέχτηκε και τρίτο γκολ. Ο Τσαντσάρεβιτς έκανε το βολέ και ο Μανβελιάν βγήκε απέναντι στον Στρακόσα, για να τον νικήσει με διπλή προσπάθεια και να κάνει το 3-1, σφραγίζοντας τη μεγαλύτερη νίκη στην ιστορία της Νόα και βάζοντας δύσκολα στην ΑΕΚ ενόψει της ρεβάνς στην “OPAP Arena” στις 15 Αυγούστου.

• ΝΟΑ: Τσαντσάρεβιτς, Γκονσάλο Σίλβα, Μίλκοβιτς, Θοράρινσον, Σάντος, Γκάμπος (46′ Γκρεγκόριο), Σανγκαρέ, Μανβελιάν, Πίνσον, Άιας (46′ Αβανεσιάν), Φερέιρα
  • ΑΕΚ: Στρακόσα, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Κάλενς (72′ Χατζισαφί), Σιμάνσκι, Πινέδα (68′ Περέιρα), Ελίασον (78′ Άμραμπατ), Λιούμπιτσιτς (68′ Λαμέλα), Γκατσίνοβιτς (68′ Κοϊτά), Γκαρσία