Μετάλλιο στην Σερβία για τον Γιώργο Πλέα

Μεγάλη επιτυχία για τα ελληνικά χρώματα και τον πατρινό Γιώργο Πλέα που κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία 57 κιλών στο διεθνές τουρνουά πυγμαχίας στη Σερβία.

Μετάλλιο στην Σερβία για τον Γιώργο Πλέα Η εθνική μας ομάδα με τον Γιώργο Πλέα στις τάξεις της

Με έξι μετάλλια στις αποσκευές επιστρέφει η ελληνική αποστολή από το διεθνές τουρνουά Πυγμαχίας Memorualni Turnir «Momcilo Mosa Savic» που διεξήχθη στη Σερβία. Οι Ελληνες πρωταθλητές έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό και έπιασαν πολύ υψηλά στάνταρ απόδοσης με αποτέλεσμα να… σαρώσουν τα μετάλλια.

Η χώρα μας κατέκτησε τρία χρυσά μετάλλια, δύο ασημένια κι ένα χάλκινο, ενώ ταυτόχρονα ο Μιχάλης Τσαμαλίδης αναδείχθηκε καλύτερος Πυγμάχος της διοργάνωσης!

Στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο πατρινός Γιώργος Πλέας στα 57 κιλά (νίκησε τον Σλοβένο Λάσιτς), καθώς και οι Παναγιώτης Κωστούρος (60κ.) και Μιχάλης Τσαμαλίδης (80κ.). Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησαν οι Κώστας Δρίζος (63κ.) και Κώστας Βασιλειάδης (75κ.), ενώ το χάλκινο μετάλλιο φόρεσε στο στήθος ο Ζαχαρίας Λαγούδης (71κ.). Στη διοργάνωση συμμετείχε και ο πατρινός Ευθύμης Τσούνας (για πρώτη φορά με την Εθνική ομάδα), ο οποίος έμεινε εκτός μεταλλίων μετά την ήττα του από Σλοβένο αντίπαλο

Οι Ελληνες πρωταθλητές είχαν την ευκαιρία να αγωνιστούν σε ένα ιδιαίτερα δύσκολο τουρνουά και να αποδείξουν ότι βρίσκονται σε πολύ καλό επίπεδο.