Μυθική Σάκκαρη! Προκρίθηκε στα ημιτελικά του WTA Finals

Απολαυστική η Μαρία Σάκκαρη (Νο6 στον κόσμο) βίωσε την καλύτερη στιγμή της καριέρας της. Η Ελληνίδα τενίστρια επιβλήθηκε με 2-1 σετ (7-6 (1), 6-7 (6), 6-3) της Αρίνα Σαμπαλένκα (Νο2 στον κόσμο) και προκρίθηκε στα ημιτελικά του WTA Finals, όπου την περιμένει η Άνετ Κοντεβέιτ (Νο8 στον κόσμο).

Η Μαρία έδειξε χαρακτήρα. Σε έναν αγώνα που κράτησε σχεδόν 3 ώρες (2 ώρες και 47 λεπτά για την ακρίβεια) και περιελάμβανε δύο tie-break, η Ελληνίδα τενίστρια ήταν απολαυστική και πήρε μία πανάξια νίκη-πρόκριση, κατακτώντας μάλιστα τα 5 τελευταία game στο 3ο σετ για να τα καταφέρει!

Ο αγώνας

Η Σάκκαρη ξεκίνησε εξαιρετικά το παιχνίδι, κάνοντας break με το “καλημέρα” στο σερβίς της Σαμπαλένκα, η οποία όμως απάντησε με δικό της break στο δεύτερο game για το 1-1. Ακολούθως η Λευκορωσίδα έδειξε σε εξαιρετική κατάσταση και ξέφυγε με 5-3, δείχνοντας να ελέγχει το ματς. Κάπου εκεί όμως ήταν που έδειξε χαρακτήρα η Σάκκαρη.

Η Ελληνίδα τενίστρια έπαιξε εξαιρετικό τένις και έφερε το παιχνίδι στα ίσα, ισοφαρίζοντας σε 5-5 και 6-6 αμέσως μετά. Το πρώτο σετ οδηγήθηκε έτσι σε tie-break. Εκεί, η Σάκκαρη έχασε τον πρώτο πόντο αλλά έκτοτε κυριάρχησε, πήρε εφτά σερί πόντους και το κατέκτησε με 7-1, κάνοντας το 1-0.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με τις δύο τενίστριες να κρατούν το σερβίς τους στα πρώτα 6 game. Στο 7ο game όμως η Σαμπαλένκα έκανε break στο σερβίς της Σάκκαρη και κρατώντας στην συνέχεια το δικό της σερβίς ξέφυγε ξανά με 5-3 όπως και στο πρώτο σετ, ενώ στο επόμενο game είχε δύο set point. Η Σάκκαρη όμως άντεξε και πήρε το game για να μειώσει σε 5-4, ενώ απάντησε με break στο επόμενο game και ισοφάρισε σε 5-5, όπως ακριβώς και στο πρώτο σετ! Αυτή τη φορά όμως ήταν η σειρά της Σαμπαλένκα να δείξει χαρακτήρα.

Το Νο2 στον κόσμο έκανε break στο σερβίς της Σάκκαρη και έκανε το 6-5, μοιάζοντας έτοιμη να κατακτήσει το δεύτερο σετ. Η Σάκκαρη όμως έδειξε ξανά χαρακτήρα και έκανε break στο break, ισοφάρισε σε 6-6 και έστειλε και το δεύτερο σετ σε tie break.

Στο tie break, η Σαμπαλένκα αποδείχθηκε πιο συγκεντρωμένη και το κατέκτησε με 8-6, με αποτέλεσμα να ισοφαρίσει σε 1-1 και να στείλει το παιχνίδι σε 3ο σετ.

Στο 3ο σετ η Σάκκαρη ξεκίνησε κάνοντας break στο σερβίς της Σαμπαλένκα. Η Λευκορωσίδα όμως απάντησε άμεσα με break στο break στο 2ο game, ενώ έκανε break και στο 4ο game στο σερβίς της Σάκκαρη, ξεφεύγοντας με 3-1. Τότε όμως ήρθε η σειρά της Ελληνίδας τενίστριας, η οποία πήρε τα πέντε επόμενα game (συμπεριλαμβανομένων δύο break) για να κατακτήσει το σετ με 6-3 και μαζί την νίκη-πρόκριση.