Ο Προμηθέας 2014 δίκαιη πρόκριση στο Κύπελλο, 72-67 την Παναχαϊκή

Ο Προμηθέας 2014 πήρε δίκαια και πανάξια την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου της ΕΣΚΑ-Η καθώς επικράτησε επί της Παναχαϊκής σε ένα παιχνίδι που τελείωσε μετά τα μεσάνυχτα!

Προμηθέας 2014 Ο Προμηθέας 2014 πήρε δίκαια την πρόκριση

Ο Προμηθέας 2014 νίκησε την Παναχαϊκή με 72-67 για το Κύπελλο της ΕΣΚΑ-Η, σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε μετά τα μεσάνυχτα! Η νίκη του Προμηθέα 2014 κρίνεται απολύτως δίκαια, καθώς η Παναχαϊκή ήταν απογοητευτική για περίπου 33΄. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκαν ακόμη και με 20 πόντους διαφορά (46-26), με την ομάδα του Νίκου Ζίζηλα να μειώνει σε 50-41 στο 33΄, κάνοντας υπερπροσπάθεια στην τελευταία περίοδο. Ο Προμηθέας 2014 ήταν μπροστά με 66-52 στο 35΄, με την Παναχαϊκή να μειώνει στο δραματικό τελευταίο λεπτό (με επί μέρους σκορ 3-13) σε 69-65 με 2/2 βολές του Τζίμη στα 42΄΄ πριν το τέλος. Εκεί, όμως, οι γηπεδούχοι άντεξαν την πίεση και πήραν την πρόκριση στη συνέχεια του Κυπέλλου της ΕΣΚΑ-Η, με κορυφαίους Βάλμπεργκ, Πλώττα και Βασιλείου. Από την Παναχαϊκή ο Βασίλης Τζίμης ουσιαστικά πάλεψε μόνος του. Να σημειωθεί ότι το τζάμπολ της αναμέτρησης αντί για τις 9.30μ.μ. που είχε αρχικά προγραμματιστεί, έγινε λίγο μετά τις 10 το βράδυ λόγω αγώνα του Παιδικού πρωταθλήματος που προηγήθηκε στο «Promitheas Park». Η αναμέτρηση είχε πολλά φάουλ, τεχνικές ποινές στους «κοκκινόμαυρους» και αρκετά νεύρα, με αποτέλεσμα να ολοκληρωθεί λίγο μετά τα μεσάνυχτα! Τα 10λεπτα: 24-15, 22-21, 17-13, 9-18.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 2014: Πλώττας 22 (1), Γεωργίου 14 (2), Κουρέπης 6 (2), Βάλμπεργκ 15, Βασιλείου 9 (2), Καλλιακούδας 2, Καναβός 2, Ράγκος 2, Χρυσανθόπουλος, Σοϊλεμτζίδης.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ: Μοσχοβάκης 6 (1), Τζίμης 25 (1), Κούτρας 3 (1), Μπαρδάκας 4, Τσουλέας 8 (2), Τριπολίδης 3 (1), Λυμπερέας 11, Σπυριδωνίδης 3, Βανδώρος 2, Κατωπόδης 2. Απουσίαζαν οι Νικολάου και Γιοβάς.