Ο Προμηθέας νίκησε στην παράταση τον Κολοσσό (84-79) και «κλείδωσε» την 4η θέση – Φωτογραφίες

Ο Προμηθέας, με πρωταγωνιστή τον Κάμερον Ρέινολντς, νίκησε στην παράταση τον Κολοσσό και «κλείδωσε» την 4η θέση στην κανονική διάρκεια της Basket League.

Ο Προμηθέας νίκησε στην παράταση τον Κολοσσό (84-79) και «κλείδωσε» την 4η θέση - Φωτογραφίες Ο Προμηθέας (στη φωτογραφία ο Κάμερον Ρέινολντς) «κλείδωσε» την 4η θέση στην κανονική περίοδο της Basket League

Ο Προμηθέας, μπορεί να δυσκολεύτηκε στo β΄ ημίχρονο και το παιχνίδι με τον Κολοσσό να οδηγήθηκε στην παράταση, όμως τελικά το πατρινό συγκρότημα νίκησε 84-79 και, πλέον, «κλείδωσε» την 4η θέση. Οι «Προμηθείς» έφτασαν τους 34 βαθμούς στη βαθμολογία κι έτσι οριστικοποίησαν την παρουσία τους στην 4άδα της κανονικής διάρκειας της Basket League, μια αγωνιστική πριν από το φινάλε (το πατρινό συγκρότημα παίζει ανήμερα 25ης Μαρτίου με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ).

Ο Προμηθέας νίκησε στην παράταση τον Κολοσσό (84-79) και «κλείδωσε» την 4η θέση - Φωτογραφίες Ο Προμηθέας νίκησε στην παράταση τον Κολοσσό (84-79) και «κλείδωσε» την 4η θέση - Φωτογραφίες Ο Προμηθέας νίκησε στην παράταση τον Κολοσσό (84-79) και «κλείδωσε» την 4η θέση - Φωτογραφίες Ο Προμηθέας νίκησε στην παράταση τον Κολοσσό (84-79) και «κλείδωσε» την 4η θέση - Φωτογραφίες

«Οταν παίζουμε συνεχόμενα απαιτητικά παιχνίδια σε Ελλάδα και Ευρώπη είναι λογικό να έχουμε αυξομειώσεις στην απόδοσή μας. Ο Κολοσσός έπαιξε πολύ καλά. Δείξαμε μέταλλο και χαρακτήρα και πήραμε μια πολύ σημαντική νίκη για την οικονομία του πρωταθλήματος», δήλωσε μετά το τέλος της αναμέτρησης ο Ηλίας Παπαθεοδώρου.

Πλέον, οι «Προμηθείς» «βλέπουν» τον «τελικό» της Τετάρτης (19:30) με την ΑΕΚ στα Ανω Λιόσια, στον οποίον θα κριθεί η πρόκριση στους «8» του BCL.

Ο Προμηθέας νίκησε στην παράταση τον Κολοσσό (84-79) και «κλείδωσε» την 4η θέση - ΦωτογραφίεςΟ Προμηθέας νίκησε στην παράταση τον Κολοσσό (84-79) και «κλείδωσε» την 4η θέση - Φωτογραφίες

Το παιχνίδι στο «Τόφαλος» έγινε μέσα σε Καρναβαλική ατμόσφαιρα και μάλιστα δεν έλειψαν και φίλοι και μέλη του Προμηθέα, όπως π.χ. ο αντιπρόεδρος της ΚΑΕ Τάσος Χρυσανθόπουλος, που πήγαν στο γήπεδο ντυμένοι με αποκριάτικες στολές.

Ο Προμηθέας νίκησε στην παράταση τον Κολοσσό (84-79) και «κλείδωσε» την 4η θέση - Φωτογραφίες Ο Προμηθέας νίκησε στην παράταση τον Κολοσσό (84-79) και «κλείδωσε» την 4η θέση - Φωτογραφίες Ο Προμηθέας νίκησε στην παράταση τον Κολοσσό (84-79) και «κλείδωσε» την 4η θέση - ΦωτογραφίεςΟ Προμηθέας νίκησε στην παράταση τον Κολοσσό (84-79) και «κλείδωσε» την 4η θέση - Φωτογραφίες

Ο Προμηθέας νίκησε στην παράταση τον Κολοσσό (84-79) και «κλείδωσε» την 4η θέση - Φωτογραφίες Ο Προμηθέας νίκησε στην παράταση τον Κολοσσό (84-79) και «κλείδωσε» την 4η θέση - Φωτογραφίες

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης, Ζακεστίδης, Σπυρόπουλος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-4, 33-23, 58-48, 75-75 (κ.δ), 84-79 (παρ.)

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Παπαθεοδώρου): Ρέινολντς 22 (4/13 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Κόνιαρης 11 (3/5 τρίποντα), Χρυσικόπουλος 4 (7 ριμπάουντ), Στίβενς 2, Χέιλ 15 (2/10 τρίποντα, 6 ασίστ), Κάουαν 11 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπαζίνας, Πάπας 7 (1/5 τρίποντα), Κόφι 2, Ετσενίκε 10 (3 ριμπάουντ), Πλώτας, Λάγιος.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Σεγκούρα): Ουτόμι 9 (3/5 τρίποντα), Σίτου 10 (6 ριμπάουντ), Πόλεϊ, Γκάουντλοκ 27 (4/10 τρίποντα, 2 ασίστ, 5 ριμπάουντ), Κολοβέρος 3 (5 ασίστ), Παπαγιάννης, Μπιλλής 8 (2), Καμαριανός 7 (2), Παπαδάκης 11 (3), Μπραΐκοβιτς 4 (9 ριμπάουντ), Χατζηνικόλας.

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 13/24 δίποντα, 12/47 τρίποντα, 22/26 βολές, 49 ριμπάουντ (32 αμυντικά – 17 επιθετικά), 24 ασίστ, 5 κλεψίματα, 11 λάθη, 19 φάουλ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Κολοσσού: 13/39 δίποντα, 14/30 τρίποντα, 11/16 βολές, 43 ριμπάουντ (29 αμυντικά – 14 επιθετικά), 13 ασίστ, 12 λάθη, 5 κλεψίματα, 19 φάουλ.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 22η και τελευταία αγωνιστική ο Προμηθέας φιλοξενείται από τον Παναθηναϊκό AKTOR (25/3 στις 20:15), ενώ ο Προμηθέας υποδέχεται το Μαρούσι (24/3 στις 17:00).