Οι Εφηβοι του Προμηθέα ήττα από το Περιστέρι

Την ήττα από το Περιστέρι γνώρισαν οι Εφηβοι του Προμηθέα στο παιχνίδι για τον Α΄ Ομιλο του Πανελληνίου πρωταθλήματος Εφήβων, που διεξάγεται στο Ηράκλειο.

Οι Εφηβοι του Προμηθέα ήττα από το Περιστέρι Οι Εφηβοι του Προμηθέα έχασαν από το Περιστέρι

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, αντάξιο του ονόματος και της παράδοσης που έχουν χτίσει στις ακαδημίες τα τελευταία χρόνια Προμηθέας και Περιστέρι, η ομάδα της Δυτικής Αττικής «επιβίωσε» από το θρίλερ, πήρε τη νίκη (65-64) και κατέκτησε την 1η θέση στον Α’ όμιλο του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Εφήβων, που διεξάγεται στο Ηράκλειο. Οι «κυανοκίτρινοι» είχαν σε όλο το ματς το προβάδισμα, έφτασαν ακόμα και στο +20 (13-33), όμως ο Προμηθέας εξαπέλυσε μια εντυπωσιακή αντεπίθεση στην επανάληψη και λίγο έλειψε να ολοκληρώσει μια σπουδαία ανατροπή και να πάρει αυτός την πρωτιά στο «νήμα». Το Περιστέρι είχε πλουραλισμό στο παιχνίδι του, βγάζοντας διαφορετικούς πρωταγωνιστές (Φύτρος, Βλαχογιάννης, Σταυρακόπουλος, Ζούγρης), ενώ για τους «Αχαιούς» διακρίθηκαν Πλώτας και Vahlberg. Με αυτή την ήττα, το σύνολο του Ανδρέα Μελιγδή κατέλαβε την 2η θέση του Α’ ομίλου και στον ημιτελικό του Σαββάτου απέναντι στον πρωτοπόρο του άλλου γκρουπ, θα διεκδικήσει μια θέση στον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης.

Η πρώτη περίοδος ήταν εφιαλτική για τον Προμηθέα, ο οποίος βρέθηκε από πολύ νωρίς στο ματς να κυνηγάει πολύ μεγάλες διαφορές (3-21, στο 6′). Το Περιστέρι μπήκε με μεγαλύτερη συγκέντρωση στο παρκέ, κυκλοφόρησε εξαιρετικά τη μπάλα και με κύριους εκφραστές τους Βλαχογιάννη, Μπιλάλη και Σταυρακόπουλο βρήκε λύσεις και ήλεγξε πλήρως το ρυθμό στο ξεκίνημα του ματς. Μετά τα μισά του δεκαλέπτου, οι Πατρινοί άρχισαν σταδιακά να βρίσκουν κάποιες λύσεις, όμως οι «κυανοκίτρινοι» κατάφεραν να διατηρήσουν τη μεγάλη διαφορά και να κλείσουν την Α’ περίοδο στο +18 (11-29). Στο Β’ δεκάλεπτο, οι Πατρινοί βελτίωσαν αρκετά την εικόνα τους, «σουλούπωσαν» σε μεγάλο βαθμό την άμυνά τους, δεχόμενοι μόλις 12 πόντους και με τον Vahlberg να αποτελεί τον κινητήριο μοχλό τους στο επιθετικό κομμάτι κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή λίγο πριν το τέλος του Α’ μέρους (29-38, στο 19′), με τις δύο ομάδες να οδηγούνται τελικά στα αποδυτήρια με το Περιστέρι στο +10 (31-41).

Στην επανάληψη, το ματς είχε εντυπωσιακές διακυμάνσεις. Το Περιστέρι μπήκε πολύ δυνατά και χτυπώντας από την περιφέρεια έφερε ξανά τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα (31-48, στο 22′), όμως οι «Αχαιοί» συνήλθαν άμεσα και με τον Πλώτα να παίρνει τα ηνία στο σκοράρισμα κατέβασαν τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο και έκλεισαν το Γ’ δεκάλεπτο στο -7 (52-59). Στην τελευταία περίοδο, η ομάδα του Ανδρέα Μελιγδή μπήκε με το πόδι πατημένο…στο γκάζι και με νέο τρίποντο του Πλώτα μείωσε για πρώτη φορά στους 3 (57-60, στο 34′). Στο τελευταίο πεντάλεπτο το παιχνίδι έγινε πολύ σκληρό, με τις άμυνες να κυριαρχούν. Οι «Προμηθείς» παίζοντας με τρομερή αυταπάρνηση σε κάθε κατοχή, κατάφεραν και ισοφάρισαν με lay up του Ράγκου, δίνοντας χαρακτήρα «θρίλερ» στην αναμέτρηση (64-64, 1’14” πριν τη λήξη). Οι Περιστεριώτες πέρασαν ξανά μπροστά 1 λεπτό πριν το τέλος με 1/2 βολές του Ζούγρη (64-65). Οι Πατρινοί είχαν στην διάθεσή τους την τελευταία κατοχή και την ευκαιρία να κλέψουν το ματς, όμως ο Vahlberg μπερδεύτηκε και έχασε την μπάλα, μετά την καλή άμυνα του Περιστερίου και ο Προμηθέας μοιραία γνώρισε την ήττα με σκορ 64-65.

Διαιτητές: Χριστινάκης, Κατσαπρακάκης, Σκανδαλάκης. Τα 10λεπτα: 11-29, 31-41 (ημ.), 52-59, 64-65.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Μελιγδής): Πλώτας 19 (1), Ευστρατιάδης, Ράγκος 2, Σοϊλεμετζίδης 2, Γεωργίου, Βασιλείου 7 (1), Κουρέπης 9 (3), Βάλμπεργκ 15, Καναβός 10, Καλλιακούδας.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Παπαμάρκος): Φύτρος 7, Μπιλαλής 11 (1), Ντιπτσής 5 (1), Μανιάς, Μαραγκουδάκης 1, Βλαχογιάννης 11 (3), Μπουντούρης 7, Φίλιππας 4, Ζούγρης 10, Σταυρακόπουλος 9 (3).

* Τον αγώνα παρακολούθησαν ο πρόεδρος της ΕΟΚ, Βαγγέλης Λιόλιος και ο γ.γ. της Ομοσπονδίας, Νίκος Νικολόπουλος.