Πάτρα: Μαθητές δημιούργησαν επιτραπέζιο παιχνίδι στην ελληνική γραφή Braille
Ολοι έχουν δικαίωμα στο παιχνίδι. Γι’ αυτό, μια ομάδα μαθητών της Πάτρας επινόησε ένα επιτραπέζιο για παίκτες με πρόβλημα όρασης
![Πάτρα: Μαθητές δημιούργησαν επιτραπέζιο παιχνίδι στην ελληνική γραφή Braille μαθητές](https://pelop.gr/wp-content/uploads/2021/06/photo-06-873x432.jpg)
Παιχνιδίζοντας πάνω στο θρυλικό ρητό του Ντεκάρτ, αποφαίνονται: Παίζω, άρα υπάρχω. Και με το σκεπτικό αυτό σαν κινητήρια δύναμη, μαθητές και μαθήτριες του Προτύπου ΓΕΛ Πατρών (Λάγγουρα) σχεδίασαν και κατασκεύασαν ένα επιτραπέζιο εκπαιδευτικό παιχνίδι λέξεων για τυφλά άτομα ή για άτομα με περιορισμένη όραση, ειδικά τυπωμένο στην ελληνική γραφή Braille.
Ακολουθήστε μας για όλες τις ειδήσεις στο Bing News και το Google News