ΠΟΣΤΠΣΒΕ: Ξεκινά η υλοποίηση της κατάρτισης για την Πράξη με MIS 5035159 που συμβάλει στην απόκτηση γνώσεων, δεξιοτήτων και ικανοτήτων βάσει διάγνωσης αναγκών
Στόχος της Πράξης είναι η απόκτηση επαγγελματικής κατάρτισης και πιστοποίησης 1.275 εργαζομένων Ιδιωτικού τομέα και της Οικονομίας ανεξαρτήτων του κλάδου ή της επιχείρησης που απασχολούνται, με σκοπό την απόκτηση νέων γνώσεων, δεξιοτήτων και σύμφωνα με το διεθνές πρότυπο ISO/IEC 17024 που θα ενισχύσουν ουσιωδώς την δυνατότητα για την απασχόλησή τους, την προοπτική βελτίωσης των όρων απασχόλησης τους και την επαγγελματική τους κινητικότητα για την εξασφάλιση των προσφορότερων εργασιακών όρων και την προσαρμογή του στις αλλαγές του επιχειρηματικού περιβάλλοντος.
Συγκεκριμένα το έργο έχει ως αντικείμενο την παροχή συνεχιζόμενης επαγγελματικής κατάρτισης σε 1.275 εργαζόμενους του ιδιωτικού τομέα, στα κάτωθι θεματικά αντικείμενα:
- Στέλεχος Διαχείρισης Αποθήκης,
- Βοηθός Καθαριστή Ταπήτων/Ταπετσαριών,
- Βοηθός Καθαριστή Ενδυμάτων,
- Στέλεχος Διοίκησης-Στέλεχος Διαχείρισης Οργανωσιακής Κουλτούρας και Συστημάτων Διαχείρισης Χρόνου (Time Management).
Οι πρώτοι επιλεχθέντες ενημερώνονται από τον ανάδοχο των Υποέργων Κατάρτισης και Πιστοποίησης αναφορικά με την έναρξη των τμημάτων τους.
Στόχος της ΠΟΣΤΠΣΒΕ είναι να ολοκληρώσει την κατάρτιση και την πιστοποίηση για το σύνολο των 1.275 ωφελούμενων εντός του 2023 μεγιστοποιώντας το οφέλη από την υλοποίηση της Πράξης.
Ακολουθήστε μας για όλες τις ειδήσεις στο Bing News και το Google News