Ο Προμηθέας νίκησε 86-77 το Λαύριο – Στο «Τόφαλος» ο Λιόλιος – Φωτογραφίες

Το «ντεζαβού» των περσινών ημιτελικών της Basket League βιώσαμε στο «Τόφαλος», με τον Προμηθέα να υποδέχεται το Λαύριο σε δυνατό φιλικό παιχνίδι λίγο πριν το «Super Cup». Τελικός νικητής η πατρινή ομάδα που έδειξε ετοιμοπόλεμη ενόψει «Super Cup».

Ο Προμηθέας νίκησε 86-77 το Λαύριο - Στο «Τόφαλος» ο Λιόλιος - Φωτογραφίες Ο Λουίς Κασιμίρο και οι παίκτες του Προμηθέα ετοιμάζονται για την επίσημη πρεμιέρα σε Ελλάδα και Ευρώπη

Ο Προμηθέας επικράτησε με σκορ 86-77 επί του Λαυρίου σε δυνατό φιλικό παιχνίδι στο «Τόφαλος», στο πλαίσιο της προετοιμασίας της πατρινής ομάδας ενόψει της έναρξης των επίσημων αγωνιστικών της υποχρεώσεων σε Ελλάδα και Ευρώπη. Ηταν το τελευταίο τεστ για τον Προμηθέα πριν από το τζάμπολ του «Super Cup» στις 25 Σεπτεμβρίου με αντίπαλο στον πρώτο ημιτελικό την ΑΕΚ (9μ.μ. η πιθανότερη ώρα του τζάμπολ) και το συγκρότημα του Λουίς Κασιμίρο πήρε μια νίκη ψυχολογίας, δείχνοντας ότι με τον Τζεράι Γκραντ υγιή στην θέση «5» είναι πολύ δυνατό (ο Αμερικανός σέντερ έκανε την επανεμφάνισή του μετά από δυο εβδομάδες που ήταν νοκ-άουτ εξαιτίας τραυματισμού). Εξαιρετική εμφάνιση και για τους Αμπντούλ Γκάντι και Αϊζάια Μάιλς. Στο «Τόφαλος» ήταν και ο Βαγγέλης Λιόλιος, στο πρώτο του παιχνίδι, πλέον, ως πρόεδρος της Ελληνικής Ομοσπονδίας Καλαθοσφαίρισης.

Διαιτητές οι Τσαρούχα, Παναγιώτου και Μαγκλογιάννης.

Η σύνθεση του Προμηθέα: Ρέι, Σβαρτς, Γκραντ, Γκάντι, Χαντ, Δ. Αγραβάνης, Γκίκας, Γιαννόπουλος, Ρογκαβόπουλος, Μάιλς, Ν. Μπαζίνας, Νεόφυτος.

Η σύνθεση του Λαυρίου: Λιούις, Κάρτερ, Μπλερ, Νικολαϊδης, Σμιθ, Μουράτος, Αμινού, Κακλαμανάκης, Περσίδης, Γκόινς, Γερομιχαλός, Βουγαρόπουλος.

Οι 5άδες και οι σκόρερς:

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Λουίς Κασιμίρο): Γκάντι 15 (1), Ρέι 7, Ρογκαβόπουλος 5 (1), Μάιλς 14 (2), Χαντ 8 (στην βασική 5άδα). Επαιξαν και οι Σβαρτς 8 (2), Δ. Αγραβάνης 7 (1), Γκραντ 12, Γιαννόπουλος 7, Γκίκας 3 (1). Απουσίαζε ο τραυματίας Τανούλης.

ΛΑΥΡΙΟ (Χρήστος Σερέλης): Μουράτος 11 (2), Κάρτερ 16 (2), Λιούις 16 (1), Κακλαμανάκης 5, Αμινού 3 (1) (στην βασική 5άδα). Επαιξαν και οι Γκόινς 8 (2), Νικολαϊδης 6 (1), Σμιθ 2, Γερομιχαλός 3 (1), Μπλερ 5 (1), Περσίδης 2.

* Οι κυριότερες διακυμάνσεις του σκορ είχαν ως εξής:

Α΄ περίοδος: Χαντ και Αμινού πέτυχαν τα πρώτα καλάθια στο φιλικό παιχνίδι. 2-3 στο 1, 5-3 στο 2΄, 5-3 στο 3΄, 7-3 στο 4΄, 8-6 στο 5΄, 8-9 στο 6΄, 10-9 στο 7΄, 13-11 στο 8΄, 16-11 στο 9΄, 16-14 στο 10΄. Το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο στο α΄ 10λεπτο, με τον Προμηθέα να ξεφεύγει χάρη στον Δημήτρη Αγραβάνη με +5 προς το τέλος της περιόδου, αλλά με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν γρήγορα την εις βάρος τους διαφορά. Το παιχνίδι παρακολουθούν περίπου 500 φίλοι του μπάσκετ.

Β΄ περίοδος: Το β΄ 10λεπτο ξεκίνησε με απανωτά τρίποντα από Γκίκα, Γερομιχαλό και Σβαρτς! Στην 5άδα του Προμηθέα ήταν οι Γκίκας, Σβαρτς, Γιαννόπουλος, Δ. Αγραβάνης και Γκραντ. 22-17 στο 11΄, 22-17 στο 12΄, 22-17 στο 13΄, 24-19 στο 14΄, 26-21 στο 15΄, 26-21 στο 16΄, 28-24 στο 17΄, 32-26 στο 18΄, 32-31 στο 19΄ (με ένα σερί 7-0 από το Λαύριο), 34-33 στο 20΄. Ο Προμηθέας φάνηκε να ελέγχει τα πράγματα στη β΄ περίοδο, όμως είχε ένα νεκρό διάστημα στα τελευταία λεπτά του 10λεπτου, με αποτέλεσμα το Λαύριο να ξαναμπεί στο παιχνίδι.

Γ΄ περίοδος: Ο Λουίς Κασιμίρο ξεκίνησε στην 5άδα τους Γκάντι, Ρέι, Ρογκαβόπουλο, Δ. Αγραβάνη και Μάιλς. 34-37 στο 21΄, 36-43 στο 22΄ (ο Προμηθέας σε… μπλακ-άουτ!), 39-45 στο 23΄, 42-48 στο 24΄ (ο Λιούις έχει πετύχει τους 11 από τους 15 πόντους του), 46-48 στο 25΄, 46-51 στο 26΄, 48-53 στο 27΄, 48-56 στο 28΄, 50-56 στο 29΄ (με την αγωνιστική άνοδο του Γκραντ), 52-56 στο 30΄. Οι «Προμηθείς» είχαν έναν πολύ κακό γ΄ 10λεπτο, όμως στο φινάλε «ροκάνισαν» την εις βάρος τους διαφορά…

Δ΄ περίοδος: 56-56 στο 31΄, 59-59 στο 32΄(με τρίποντο του Μάιλς), 61-59 στο 33΄, 61-62 στο 34΄, τεχνική ποινή στον Χρήστο Σερέλη στα 5.53΄ πριν το τέλος για διαμαρτυρία (ο κόουτς του Λαυρίου φώναξε ότι έγινε φάουλ του Χαντ σε προσπάθεια για κάρφωμα του Γκόινς), 63-65 στο 35΄, 66-8 στο 36΄, 67-68 στο 37΄, 71-72 στο 38΄ (με καλάθια Γκάντι και Κακλαμανάκη), 79-72 στο 1.33΄ (με καλάθι και φάουλ του Γκάντι, 2/2 βολές από τον Γιαννόπουλο μετά από τεχνική ποινή εις βάρος του Λαυρίου και τρίποντο του Μάιλς), 81-72 στο 39΄, 86-77 στο 40΄. Ο Προμηθέας πήρε τη νίκη ουσίας και ψυχολογίας ενόψει «Super Cup».

Ο Προμηθέας νίκησε 86-77 το Λαύριο - Στο «Τόφαλος» ο Λιόλιος - Φωτογραφίες Ο Προμηθέας νίκησε 86-77 το Λαύριο - Στο «Τόφαλος» ο Λιόλιος - Φωτογραφίες Ο Προμηθέας νίκησε 86-77 το Λαύριο - Στο «Τόφαλος» ο Λιόλιος - Φωτογραφίες Ο Προμηθέας νίκησε 86-77 το Λαύριο - Στο «Τόφαλος» ο Λιόλιος - Φωτογραφίες

Ο Προμηθέας νίκησε 86-77 το Λαύριο - Στο «Τόφαλος» ο Λιόλιος - Φωτογραφίες Ο Προμηθέας νίκησε 86-77 το Λαύριο - Στο «Τόφαλος» ο Λιόλιος - Φωτογραφίες

Ο Προμηθέας νίκησε 86-77 το Λαύριο - Στο «Τόφαλος» ο Λιόλιος - Φωτογραφίες Ο Προμηθέας νίκησε 86-77 το Λαύριο - Στο «Τόφαλος» ο Λιόλιος - Φωτογραφίες Ο Προμηθέας νίκησε 86-77 το Λαύριο - Στο «Τόφαλος» ο Λιόλιος - ΦωτογραφίεςΟ Προμηθέας νίκησε 86-77 το Λαύριο - Στο «Τόφαλος» ο Λιόλιος - Φωτογραφίες