Αντεξε ένα ημίχρονο ο Προμηθέας, έχασε 81-57 από τον Ολυμπιακό – Φωτογραφίες/δηλώσεις/μικρά-μικρά

Ο Προμηθέας υποκλίθηκε στην αγωνιστική ανωτερότητα του Ολυμπιακού στο κατάμεστο «Τόφαλος», γνωρίζοντας την ήττα με 81-57.

Αντεξε ένα ημίχρονο ο Προμηθέας, έχασε 81-57 από τον Ολυμπιακό - Φωτογραφίες/δηλώσεις/μικρά-μικρά Προμηθέας-Ολυμπιακός και δεν έπεφτε καρφίτσα στο «Τόφαλος»

Ο Προμηθέας γνώρισε την ήττα στο κατάμεστο «Τόφαλος» από τον Ολυμπιακό με σκορ 81-57 σε ένα μεγάλο παιχνίδι, στο οποίο το πατρινό συγκρότημα άντεξε για ένα ημίχρονο.

Οι «Προμηθείς» είχαν δύσκολο έργο, ενώ και η συνέχεια είναι εξίσου δύσκολη, καθώς καλούνται να ταξιδέψουν στην Ουγγαρία για το παιχνίδι με την Χάποελ Χολόν, ενώ ακολουθεί και το ντέρμπι στην Περιβόλα με τον Απόλλωνα. Το παιχνίδι κρίθηκε στην αγωνιστική ανωτερότητα του Ολυμπιακού, που από τη γ΄ περίοδο και μετά έλεγξε τα πράγματα. Οι «Προμηθείς» μείωσαν κάποια στιγμή στο τρίποντο, όμως και πάλι οι «ερυθρόλευκοι» αντέδρασαν κι έφτασαν στη νίκη, διευρύνοντας την υπέρ τους διαφορά. Να σημειωθεί ότι αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη ήττα του Προμηθέα, καθώς είχαν προηγηθεί οι ήττες σε Λαύριο και Μούρθια.

Την αναμέτρηση διεύθυναν ο διεθνής Στέλιος Συμεωνίδης (Θεσσαλονίκης), ο διεθνής Νίκος Τζιοπάνος (Θεσσαλονίκης) και ο Κώστας Ξενικάκης (ανατολικής Μακεδονίας), ενώ κομισάριος ήταν ο πατρινός Βασίλης Πίγκας.

Τα 10λεπτα: 11-21, 28-39 (ημ.), 45-63, 57-81.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Κόνιαρης, Χέιλ 14 (2), Ρέινολντς 8 (2), Χρυσικόπουλος 2, Ετσενίκε 1 (βασική 5άδα), Στίβενς 6, Κάουαν 9 (1), Πάππας 4 (1), Πλώτας 2, Κόφεϊ 6, Μπαζίνας 5 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 7, Κάναν 10 (2), Πίτερς 12 (1), Ράιτ 16, Μπαζντέικις 2 (βασική 5άδα), Λαρεντζάκης 2, Μήτρου-Λονγκ 9 (1), Πετρούσεφ 11, Λούντζης 5 (1), Παπανικολάου 5 (1), Τανούλης 2.

Οι κυριότερες διακυμάνσεις της αναμέτρησης έχουν ως εξής:

Α΄ περίοδος: Με άστοχη επίθεση του Προμηθέα και καλάθι και φάουλ του Ράιτ ξεκίνησε το παιχνίδι, 0-5 στο 1΄, με ωραίο καλάθι του Χρυσικόπουλου ο Προμηθέας μειώνει σε 4-5 στο 2΄, 6-5 στο 3΄ με καλάθι του Στίβενς, 6-5 στο 4΄, 6-7 στο 5΄, 6-9 με τον Πίτερς στο 6΄, ο Κάουαν πετυχαίνει από μακριά το 8-11 στο 7΄, τρίποντο ο Κάναν (8-14), 8-17 στο 8΄, πήρε εσπευσμένα τάιμ-άουτ ο Παπαθεοδώρου, 8-19 στο 9΄, 11-21 στο 20΄. Ο Προμηθέας έχει εγκλωβιστεί στην καλή άμυνα του Ολυμπιακού, με τον Ετσενίκε να κάθεται στον πάγκο σχεδόν με το ξεκίνημα της αναμέτρησης (ήταν στην 5άδα).

Β΄ περίοδος: Ο Προμηθέας ξεκίνησε με 5άδα τους Κάουαν, Χέιλ, Πάππας, Κόφεϊ και Ετσενίκε. 11-23 στο 11΄ με τον Ολυμπιακό να πατάει πολύ καλά στο παρκέ και με τον Ετσενίκε ξανά στον πάγκο, τρίποντο ο Χέιλ (16-23 στο 12΄), τρίποντο και ο Πάππας απέναντι στην παλιά του ομάδα (19-23 στο 13΄), τρίποντο Χέιλ (22-25) και αμέσως «απαντάει» ο Μήτρου Λονγκ σε 22-28, 24-30 στο 14΄, 24-31 στο 15΄, 26-33 στο 16΄, 27-35 στο 17΄ και 27-37 στο 18΄ με ένα μικρό μπλακ-άουτ του Προμηθέα και ασταμάτητο τον Πετρούσεφ, 27-39 στο 19΄, 28-39 στο 20΄.

Γ΄ περίοδος: Ο Προμηθέας ξεκίνησε με 5άδα τους Κάουαν Χέιλ, Ρέινολντς Χρυσικόπουλο και Ετσενίκε. 30-41 στο 21΄, 35-42 στο 22΄ με τρίποντο του Ρέινολντς και κάρφωμα του Χέιλ, 35-42 στο 23΄, τεχνική ποινή για έντονη διαμαρτυρία του Ηλία Παπαθεοδώρου στους διαιτητές, «τρελό» τρίποντο του Κάουαν και 38-43 στο 24΄, κάρφωμα και ο Στίβενς και 40-43, καλεί εσπευσμένα σε τάιμ-άουτ ο Γιώργος Μπαρτζώκας, 42-50 στο 25΄, 42-52 στο 26΄, 42-54 στο 27΄ με κάρφωμα του Ράιτ, 42-59 στο 28΄ με καλάθι του Παπανικολάου που πέρασε στο παρκέ, 45-61 στο 29΄, με κάρφωμα του Ράιτ το σκορ 45-63 στο 30΄, με τον Προμηθέα να μην μπορεί να ακολουθήσει στον ρυθμό του Ολυμπιακού.

Δ΄ περίοδος: Ο Προμηθέας ξεκίνησε με τους Μπαζίνα, Χέιλ, Ρέινολντς, Πάππας και Κόφεϊ. 47-63 στο 31΄, 47-65 στο 32΄, 52-65 στο 33΄, 52-65 στο 34΄, 52-68 στο 35΄ με τρίποντο του Λούντζη, στο +20 ο Ολυμπιακός με τον Πετρούσεφ στο 36΄ (52-72), 55-76 στο 37΄, ο Τανούλης χειροκροτείται στην είσοδό του στα 2.26΄ πριν το τέλος, 55-79 στο 38΄, 57-81 στο 39΄, 57-81 στο 40΄.

Η συνέντευξη Τύπου μετά το τέλος της αναμέτρησης

ΔΡΑΚΟΝΤΕΙΑ ΜΕΤΡΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΑΠΟ ΕΛ.ΑΣ.

Τα μέτρα ασφαλείας στο «Τόφαλος» ήταν δρακόντεια, τόσο εντός της εγκατάστασης, όσο κι έξω από αυτήν, με την Αστυνομία να έχει τα μάτια της… δεκατέσσερα!

Αντεξε ένα ημίχρονο ο Προμηθέας, έχασε 81-57 από τον Ολυμπιακό - Φωτογραφίες/δηλώσεις/μικρά-μικράΑντεξε ένα ημίχρονο ο Προμηθέας, έχασε 81-57 από τον Ολυμπιακό - Φωτογραφίες/δηλώσεις/μικρά-μικρά Αντεξε ένα ημίχρονο ο Προμηθέας, έχασε 81-57 από τον Ολυμπιακό - Φωτογραφίες/δηλώσεις/μικρά-μικρά Αντεξε ένα ημίχρονο ο Προμηθέας, έχασε 81-57 από τον Ολυμπιακό - Φωτογραφίες/δηλώσεις/μικρά-μικράΑντεξε ένα ημίχρονο ο Προμηθέας, έχασε 81-57 από τον Ολυμπιακό - Φωτογραφίες/δηλώσεις/μικρά-μικρά Αντεξε ένα ημίχρονο ο Προμηθέας, έχασε 81-57 από τον Ολυμπιακό - Φωτογραφίες/δηλώσεις/μικρά-μικρά

ΜΙΚΡΑ-ΜΙΚΡΑ

Η αποστολή του Προμηθέα θα αναχωρήσει αύριο το πρωί για την Ουγγαρία, καθώς την Τρίτη παίζει με την Χάποελ Χολόν για την 3η αγωνιστική του Top-16 του BCL. Θυμίζουμε ότι ακολουθεί το προσεχές Σάββατο το τοπικό ντέρμπι τη Πάτρας με αντίπαλο τον Απόλλωνα στην Περιβόλα.

Αντεξε ένα ημίχρονο ο Προμηθέας, έχασε 81-57 από τον Ολυμπιακό - Φωτογραφίες/δηλώσεις/μικρά-μικρά Αντεξε ένα ημίχρονο ο Προμηθέας, έχασε 81-57 από τον Ολυμπιακό - Φωτογραφίες/δηλώσεις/μικρά-μικρά Αντεξε ένα ημίχρονο ο Προμηθέας, έχασε 81-57 από τον Ολυμπιακό - Φωτογραφίες/δηλώσεις/μικρά-μικρά

* Πολύς κόσμος στο «Τόφαλος» και σήμερα. Ανάμεσα στους φίλους του μπάσκετ ήταν ο γενικός διευθυντής της ΠΔΕ Γιάννας Μάκκας, ο επικεφαλής της μείζονος αντιπολίτευσης της ΠΔΕ Σπύρος Σκιαδαρέσης, ο εκδότης της «Πελοποννήσου» και υποψήφιος πρόεδρος του Επιμελητηρίου Αχαϊας Θεόδωρος Λουλούδης, ο πρώην προπονητής του Προμηθέα Μάκης Γιατράς, κ.ά.

Αντεξε ένα ημίχρονο ο Προμηθέας, έχασε 81-57 από τον Ολυμπιακό - Φωτογραφίες/δηλώσεις/μικρά-μικράΑντεξε ένα ημίχρονο ο Προμηθέας, έχασε 81-57 από τον Ολυμπιακό - Φωτογραφίες/δηλώσεις/μικρά-μικρά Αντεξε ένα ημίχρονο ο Προμηθέας, έχασε 81-57 από τον Ολυμπιακό - Φωτογραφίες/δηλώσεις/μικρά-μικρά

Ομορφες παρουσίες στις κερκίδες του «Τόφαλος»