Ανεβασμένος ο Προμηθέας, κοίταξε στα μάτια τον ΠΑΟ, ήττα 67-76 – Φωτογραφίες/Δηλώσεις/Μικρά-μικρά

Ο Προμηθέας υποδέχεται τον Παναθηναϊκό στο «Τόφαλος» στο μεγάλο παιχνίδι της 24ης αγωνιστικής της Basket League.

Προμηθέας Προμηθέας εναντίον Παναθηναϊκού στο «Τόφαλος» κι όποιος αντέξει!

Απολαυστικός ήταν ο Προμηθέας στο παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό για την 24η αγωνιστική της Basket League, με το πατρινό συγκρότημα να κοιτάζει στα μάτια στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα τους «πράσινους» και να στέλνει ξεκάθαρο μήνυμα ενόψει των πλέι-οφ ότι αν παραταχθεί πάνοπλος και χωρίς τραυματισμούς στα παιχνίδια που έρχονται, τότε όλα μπορούν να συμβούν ακόμη κι αν οι «Προμηθείς» έχουν (χτυπήστε αμέσως ξύλο!) το μειονέκτημα της έδρας.

Μην ξεχνάτε ότι η ομάδα του Μάκη Γιατρά αγωνίστηκε για έναν ακόμη αγώνα χωρίς τον αρχηγό του Δημήτρη Αγραβάνη, καθώς επίσης και τους τραυματίες Νίκο Γκίκα και Κέντρικ Ρέι, αλλά και χωρίς τον Νίκο Ρογκαβόπουλο.

Με βάση την εξαιρετική εικόνα που παρουσίασε το πατρινό συγκρότημα απέναντι στο «τριφύλλι» και στα τέσσερα 10λεπτα της αναμέτρησης, μπορούμε να πούμε ότι η ομάδα του Μάκη Γιατρά μπορεί να πάρει στη συνέχεια τα αποτελέσματα που θέλει και να έρθουν τα πάνω-κάτω σε σχέση με τη μέχρι τώρα πορεία της. Για την ώρα ακολουθούν, πάντως, τα παιχνίδια με τον Ηρακλή στην Πάτρα και με τη Λάρισα εκτός έδρας (εξ αναβολής) με τα οποία θα ολοκληρωθεί η κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος. Και μετά όλα θα κριθούν στα πλέι-οφ!

Η 12άδα του Προμηθέα αποτελείτο από τους Γκραντ, Γκάντι, Χαντ, Ι. Αγραβάνη, Σίμπσον, Λάγιο, Αντριτς, Φράνκαμπ, Ν. Μπαζίνα και Τανούλη.

Η 12άδα του Παναθηναϊκού: Μέικον, Παπαγιάννης, Μποχωρίδης, Καββαδάς, Παπαπέτρου, Κασελάκης, Ουάιτ, Χουγκάζ, Εβανς, Μαντζούκας και Σαντ-Ρος.

Διαιτητές: Γ. Πουρσανίδης-Κάρδαρης-Θεονάς. Τα 10λεπτα: 12-16, 29-34 (ημ.), 53-56, 67-76.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Μάκης Γιατράς): Φράνκαμπ 12 (1), Σίμπσον 9 (3), Αντριτς 11 (2), Τανούλης 4, Γκραντ 10 (βασική 5άδα), Χαντ 6, Γκάντι 2, Ι. Αγραβάνης 6, Λάγιος 4, Ν. Μπαζίνας 3.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Βόβορας): Σαντ-Ρος 2, Μέικον 29 (3), Παπαπέτρου, Ουάιτ 12 (1), Παπαγιάννης 11 (βασική 5άδα), Κασελάκης 6, Χουγκάζ 2, Εβανς 4, Μαντζούκας, Μποχωρίδης 10 (3).

Οι κυριότερες διακυμάνσεις του σκορ έχουν ως εξής:

Α΄ περίοδος: Ο Μέικον το 0-2 στο 1΄, ο Γκραντ ισοφαρίζει σε 2-2, ο Τανούλης το 4-2 στο 2΄ (έχει και 2 ριμπάουντ), φοβερό ψηλοκρεμαστό τρίποντο με ταμπλό από τον Φράνκαμπ και 7-5 στο 3΄, τρίποντο ο Αντριτς, που με τη βοήθεια του… VAR χρεώνεται ως δίποντο (9-5 στο 4΄), 9-7 στο 5΄, γκολ-φάουλ ο Παπαγιάννης και καλάθι ο Μέικον (11-12 στο 6΄), 11-12 στο 7΄, με 1/2 βολές του Αντριτς 12-14 στο 8΄, ο Κασελάκης το 12-16 στο 9΄, 12-16 στο 10΄.

Β΄ περίοδος: Ο Προμηθέας ξεκίνησε με τους Φράνκαμπ, Σίμπσον, Λάγιο, Ι. Αγραβάνη και Χαντ στην 5άδα του, 14-18 στο 11΄ με καλάθια του Χουγκάζ και του Ι. Αγραβάνη, με 2/2 βολές του Χαντ το σκορ γίνεται 16-18, 16-20 στο 12΄ με καλάθι του Εβανς, με 2/2 βολές του Λάγιου ο Προμηθέας μειώνει σε 18-22 στο 13΄, 18-25 με γκολ-φάουλ του Ουάιτ στο 14΄, ο ίδιος παίκτης «έγραψε» το 18-27 για να απαντήσει» ο Γκάντι (20-27 στο 15΄), τρίποντο ο Μποχωρίδης (20-30 στο 16΄), ο Γκραντ μείωσε σε 22-32 στο 17΄, 0/2 βολές ο Γκραντ, 0/2 βολές ο Μαντζούκας, 22-34 στο 18΄, πρώτο καλάθι του Σίμπσον (25-34 λίγο πριν το 19΄), ο Αντριτς κλέβει και σκοράρει στον αιφνιδιασμό (29-34), σκορ με το οποίο ολοκληρώνεται το α΄ ημίχρονο. Ο Παπαπέτρου παρακολουθεί, πλέον, το παιχνίδι με πολιτικά, εξαιτίας τραυματισμού.

Γ΄ περίοδος: Με άμυνα ζώνης και με τους Ν. Μπαζίνα, Φράνκαμπ, Σίμπσον, Αντριτς και Χαντ ξεκίνησε το β΄ ημίχρονο ο Προμηθέας, 31-36 στο 21΄, γκολ-φάουλ από τον Ν. Μπαζίνα (36-38 στο 22΄), 36-41 στο 23΄, τρίποντο και φάουλ του Φράνκαμπ δεν μέτρησε (ο Γ. Πουρσανίδης είδε το φάουλ χαμηλά, πριν το σουτ), αμέσως μετά ο Μέικον «πυροβόλησε» (36-44 στο 24΄), ονέο τρίποντο από τον Μέικον (36-47), ο Φράνκαμπ μείωσε σε 38-47 στο 25΄, με 3/3 βολές του Φράνκαμπ ο Προμηθέας μειώνει σε 41-47, ο Κασελάκης πέτυχε το 41-49 στο 26΄, τρίποντο ο Σίμπσον και 44-51 στο 27΄, Μέικον και Γκραντ «γράφουν» το 46-53 στο 28΄, ο Γκραντ μείωσε σε 50-54 στο 29΄, τρίποντο ο Σίμπσον (53-56 λίγο πριν το τέλος της γ΄ περιόδου).

Δ΄ περίοδος: Φράνκαμπ, Σίμπσον, Ι. Αγραβάνης, Αντριτς και Γκραντ η 5άδα του Προμηθέα στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, 56-58 με τρίποντο του Αντριτς, «απάντησε» ο Μέικον, ο Ι. Αγραβάνης πέτυχε το 60-65 στο 33΄, ο Μέικον είναι ασταμάτητος (60-68), μακρινό τρίποντο ο Μποχωρίδης (60-71), ο Φράνκαμπ μείωσε σε 62-71 στο 34΄, 62-71 στο 35΄, ο Παπαγιάννης πέτυχε το 62-73 στο 36΄, ο Τανούλης με επιθετικό ριμπάουντ μείωσε σε 64-73 στο 37΄, 64-74 στο 38΄, 64-74 στο 39΄, 67-76 στο 40΄.