ΓΙΑ ΤΑ ΣΕΝΑΡΙΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ: «Δε με εν διαφέρει καμια διαφορά, το πρώτο που με ενδιαφέρει είναι να παίξουμε αυτό που μπορούμε και μετά να κερδίσουμε το ματς και τότε θα δούμε και όλα τα άλλα. Πιστεύω ότι το χειρότερο πράγμα που μπορεί να κάνει ένας αθλητής όταν μπαίνει στο γήπεδο είναι να είναι συγκεντρωμένος 40 λεπτά, κάθε κατοχή, για να εμπιστευτούμε και να εκτελέσουμε όσο καλύτερα μπορούμε το πλάνο που έχουμε ώστε να εκμεταλλευτούμε όσο καλύτερα μπορούμε τις πιθανότητες αυτές που μας αναλογούν για να κερδίσουμε το ματς.
Εχουμε όλοι μεγάλη εμπιστοσύνη στις δυνατότητές μας, είπα και πριν ότι το πρώτο μεγάλο άλμα γι’ αυτή την ομάδα ήρθε όταν κέρδισε δύο συνεχόμενα νοκ – άουτ παιχνίδια, στην Αθήνα και ήρθε στους Ολυμπιακούς αγώνες κι έχουμε μια χρυσή ευκαιρία, κάτι που δεν έχουν κάνει τα παιδιά και η ομάδα αυτή τα τελευταία 15 χρόνια να το κάνουμε αύριο.
Εχω τονίσει ότι οι ομάδες χτίζονται, δημιουργούνται κι έρχονται οι επιτυχίες, αν έρθει εδώ που έτσι κι αλλιώς είναι επιτυχία ότι βρισκόμαστε, καλώς να έρθει κάτι καλύτερο, αν περάσουμε στους “8” κι ακόμα παραπάνω, αυτό θέλουμε όλοι μας.
Αν δεν έρθει, αυτό το γκρουπ παικτών, κι αυτός ο κορμός που έχει η Εθνική ομάδα πρέπει να μείνει ο ίδιος γιατί βλέπουμε ότι οι Εθνικές ομάδες έχουν τον ίδιο κορμό για πάρα πολλά χρόνια και οι ομάδες χτίζονται, δε δημιουργούνται από τη μια στιγμή στην άλλη. Δεν πρέπει να είμαστε πυγολαμπίδα, ούτε υπάρχουν μαγικά ραβδάκια. Πρέπει να χτίζονται πράγματα για να έρθει η επιτυχία που θέλουμε, μακάρι να έρθει άμεσα, γι’ αυτό είμαστε εδώ, γι’ αυτό και θα δώσουμε τον καλύτερο εαυτό μας, την καρδιά μας».
ΓΙΑ ΤΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ ΣΗΜΕΙΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ: «Το transition είναι πολύ σημαντικό κομμάτι του παιχνιδιού της Αυστραλίας, είναι η καλύτερη ομάδα σε όλο το τουρνουά. Πρέπει να παίξουμε σε πολύ υψηλό τέμπο, να παίξουμε με απίστευτη ενέργεια και το transition εξαρτάται και από το επιθετικό μας ριμπάουντ και από τις καλές μας επιθέσεις. Λέμε ότι δεν είχαμε καλό transition με την Ισπανία, αλλά αυτό προήλθε από κακές επιθέσεις και μας βρήκε χωρίς ισορροπία και μας χτύπησαν οι Ισπανοί.
Αρα δεν είναι μόνο το αμυντικό transition, πρέπει να κάνουμε καλές επιθέσεις, ορθολογικές, να έχουμε καλό επιθετικό ριμπάουντ και από εκεί ξεκινάει το αμυντικό transition».
ΓΙΑ ΤΗ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΝΙΚΗ ΠΟΥ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΚΡΙΣΗ: «Όλα τα πράγματα για να αλλάξουν που δεν έχουν γίνει 15 χρόνια, πρέπει να κάνει υπέρβαση, να πάρεις μεγάλες νίκες. Θέλουμε να πάμε κάπου χωρίς να κάνουμε μεγάλη νίκη; Συγνώμη, αλλά δε γίνεται. Δε γίνεται να μας πουν ορίστε, περάστε στους “8”. Αμα δε μπορείς να την κάνεις, δε μπορείς να ευελπιστείς σε υπέρβαση, είναι λογικό. Πρέπει να την κάνουμε, τα παιδιά είναι έτοιμα, το θέλουν πολύ, πρέπει να είμαστε όλοι μαζί και στα καλά και στα άσχημα, είναι η Εθνική ομάδα της Ελλάδας και πρέπει να στηρίξουμε την ομάδα σε όλες τις στιγμές».