Στάθηκε όρθια η Παναχαϊκή στη Ρόδο και ελπίζει (2-2)

Η Παναχαϊκή πίεσε ασφυκτικά και για τρίτο γκολ, το οποίο όμως δεν ήρθε ποτέ

Ισόπαλη 2-2 αναδείχθηκε η Παναχαϊκή στη Ρόδο με τον Διαγόρα και συνεχίζει να ελπίζει για την παραμονή.

Κακό το α’ ημίχρονο με τις δύο ομάδες να έχουν μία τελική, αλλά τους γηπεδούχους να σκοράρουν.

Στο 40′ μετά από ένα φάουλ του Λεσάι, αδράνησαν οι αμυντικοί της Παναχαϊκής και ο Δημητρίου με ψιλοκρεμαστή κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

Η Παναχαϊκή δέχθηκε το «δώρο» του τερματοφύλακα Λαδά στο 51′ ο οποίος μπλόκαρε τη μπάλα μέσα από τη γραμμή και ισοφάρισε, όμως τρία λεπτά αργότερα ο Μανιάς με σουτ από το ύψος της περιοχής νίκησε τον Κολοβούρη για το 2-1.

Στο 56′ ο Μανωλάκης των γηπεδούχων είδε την κόκκινη κάρτα και η Παναχαϊκή άρχισε να πιστεύει ότι μπορεί να πάρει κάτι από το παιχνίδι.

Πράγματι, μετά από κάποιες «προειδοποιήσεις», ο Ντε Τομάς ισοφάρισε με κεφαλιά στο 79′ και έβαλε φωτιά στο παιχνίδι.

Η Παναχαϊκή πίεσε ασφυκτικά και για τρίτο γκολ, το οποίο όμως δεν ήρθε ποτέ.

Διαγόρας (Ντόστανιτς): Λαδάς, Αρίας, Μανωλάκης, Δημητρίου, Σταματούλλας, Παπατόλιος, Μασούρας, Τσιαντούλας (88′ Ματίγιεβιτς), Αντεσίνα (58′ Νικολής), Λεσάι (81′ Βολάκης), Μανιάς.

Παναχαϊκή (Τάτσης): Κολοβούρης, Μπαρέ, Ζαμόρα (46′ Χριστόπουλος), Προύντζος (83′ Πετράτος), Γαϊτανίδης (68′ Νάστος), Ντε Τομάς, Καραγιάννης (68′ Μπόουνεν), Ντε Ολιβέιρα (68′ Παπαηλίου), Τραορέ, Μασούρας, Μπαξεβάνος.

Αιγάλεω 2 5-1 19
Διαγόρας 2 3-2 18
Ολυμπιακός Β’ 2 6-3 15
Παναθηναϊκός Β’ 2 3-1 14
Γιούχτας 3 1-5 14
Παναχαϊκή 3 2-8 12