Τέλος στο αήττητο σερί για την Ενωση, ήττα στην Παραμυθιά – Φωτογραφίες

Το αήττητο σερί για την Αθλητική Ενωση Γλαύκου Εσπερου ΑΟΠΑ έλαβε τέλος, καθώς το πατρινό συγκρότημα ηττήθηκε εκτός έδρας από την Παραμυθιά.

Τέλος στο αήττητο σερί για την Ενωση, ήττα στην Παραμυθιά - Φωτογραφίες Η Αθλητική Ενωση Γλαύκου Εσπερου ΑΟΠΑ δεν τα κατάφερε στην Παραμυθιά

Το αήττητο σερί της Αθλητικής Ενωσης Γλαύκου Εσπερου ΑΟΠΑ μέσα στο 2024 σταμάτησε στην Παραμυθιά, καθώς η ομάδα του Πέταρ Πέτροβιτς ηττήθηκε με 67-68 από την γηπεδούχο ομάδα, που αποδείχθηκε πιο ψύχραιμη σ΄ ένα αγωνιώδες φινάλε με τους δυο αντιπάλους να συμβαδίζουν σε όλη την τελευταία περίοδο. Η ομάδα της Πάτρας, που μ’ εξαίρεση το 2ο δεκάλεπτο ήταν μέτρια και υπέπεσε σε αρκετά λάθη, ενώ ήταν άστοχη από μακριά, καλείται πλέον να ανασυνταχθεί και να αφήσει πίσω της το παιχνίδι της Παραμυθιάς, καθώς ακολουθεί το μεγάλο ντέρμπι της ερχόμενης Κυριακής (11/2, 17:00), όταν θα φιλοξενήσει τη δεύτερη Αχαγιά ΄82 στο κλειστό γυμναστήριο της ΑΕΓΕΠ.

Η Ένωση υποχώρησε με 8-6 στην 4η θέση, μαζί με την Δόξα Πύρρου Αρτας, ενώ ακολουθούν στις θέσεις 6-9 με ρεκόρ 7-7 τέσσερις ομάδες (Αργοναύτης, Αστέρας Τέμενης, Παναχαϊκή και Ιόνιος ΑΣ)

Τέλος στο αήττητο σερί για την Ενωση, ήττα στην Παραμυθιά - Φωτογραφίες

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 8 πόντους (12-4) μόλις στο 4΄, με το παιχνίδι να ισορροπεί κάπως στη συνέχεια. Η ομάδα της Παραμυθιάς διατήρησε ένα σταθερό προβάδισμα, καθώς τα λάθη των φιλοξενούμενων και τα άστοχα σουτ από μακριά των γηπεδούχων κράτησαν σχετικά χαμηλά το σκορ (16-8 στο 7΄, 19-12 στο 10΄ και 24-16 στο 13΄).

Η Παραμυθιά έφτασε στο +11 (27-16) αμέσως μετά, αλλά η ομάδα του Πέταρ Πέτροβιτς απάντησε άμεσα. Μείωσε τα λάθη, βελτίωσε την άμυνά της, κατάφερε να βάλει με ηρεμία την μπάλα μέσα στο καλάθι κι έκανε σερί 11-0 στα επόμενα 2,5 λεπτά ισοφαρίζοντας σε 27-27 αρχικά, ενώ έφτασε και στο +5 (29-34 στο 17΄) με επιμέρους σκορ 18-2! Τελικά οι Πατρινοί διατήρησαν τη διαφορά και πήγαν στην ανάπαυλα με προβάδισμα 3 πόντων (35-38), μετά από εντυπωσιακή επαναφορά στο τελευταίο 6λεπτο του α΄ ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν και στην επανάληψη πιο δυνατά και προηγήθηκαν με 50-46 στο 25΄, για ν’ ακολουθήσει ένα συναρπαστικό πεντάλεπτο με διαρκή προσπεράσματα, με την Παραμυθιά να μπαίνει στην τελευταία περίοδο με +3 (58-55).

Η τελευταία περίοδος είχε ένταση, δυνατές άμυνες και πολύ αγωνία, με τις 2 ομάδες να διεκδικούν με πάθος την νίκη, αλλά να είναι νευρικές και άστοχες (58-57 στο 32΄, 60-57 στο 35΄, 61-61 στο 37΄, 63-63 στο 38΄ και 65-65 στο 39΄). Εκεί οι Πατρινοί έκαναν το μοιραίο λάθος χάνοντας την μπάλα και κάνοντας αντιαθλητικό στη συνέχεια, για να βρεθούν πίσω με 65-68 20΄΄ πριν το φινάλε. Tο μόνο που κατόρθωσαν ήταν να μειώσουν στον πόντο (68-67) 8΄΄ πριν τη λήξη, χωρίς, όμως, να καταφέρουν κάτι παραπάνω, καθώς οι γηπεδούχοι εξάντλησαν τον χρόνο στην τελευταία τους επίθεση.

Διαιτητές: Παπαθανασίου-Κωνσταντινέλλης-Γ. Αναστασιάδης. Τα 10λεπτα: 19-12, 35-38 (ημ.), 58-55, 68-67.

ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ (Αλεξίου): Χάιδος 13 (1), Μπιλιούρης 12, Bojicic 19, Σωτηρίου 2, Κατσίβελος, Δαγκάκης 5 (1), Καμπάκας, Πετρόπουλος, Κακιούζης 17 (2).

ΑΕ ΓΛΑΥΚΟΥ ΕΣΠΕΡΟΥ ΑΟΠΑ (Πέτροβιτς): Τζίμης 6, Ρουμελιώτης, Πανόπουλος 10, Αργυρόπουλος 2, Κούτρας 12 (1), Μπόγρης 8, Μπαρδάκας 14 (1), Σερέτης, Κρέμιτς 15.