«Το παιδί του κόκκορα» δια χειρός Χάρη Βελαώρα στο Πολύεδρο
Εγκαινιάζεται την πρώτη ημέρα του Φεβρουαρίου.
![«Το παιδί του κόκκορα» δια χειρός Χάρη Βελαώρα στο Πολύεδρο παιδί](https://pelop.gr/wp-content/uploads/2024/01/xaris-velaoras-873x432.jpg)
Έκθεση ζωγραφικής του πατρινού καλλιτέχνη Χάρη Βελαώρα με τίτλο «Το παιδί του κόκκορα» εγκαινιάζεται την Πέμπτη 1η Φεβρουαρίου στις 7 το βράδυ στο Πολύεδρο.
Από το σημείωμα του καλλιτέχνη:
….την τέχνη δεν την οδηγεί ο δημιουργός πάντα εκεί που θέλει αυτός. Μπορεί εκείνη να τον οδηγήσει σε δρόμους απρόβλεπτους. Κάπως έτσι έγινε και με το ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ ΚΟΚΟΡΑ:
Στην αρχή ο ΚΟΚΟΡΑΣ που είναι πηγή έμπνευσης σε λαϊκά παραμύθια, μύθους, παροιμίες, τραγούδια κλπ. Μετά η KOTA. Μετά το ΑΥΓΟ. Αλλά γιατί μόνο η κότα να έχει σχέση με το αυγό; Και ο κόκορας έχει σχέση. Εξάλλου υπάρχει ένα είδος κόκορα που κλωσσάει τα αυγά εναλλάξ με την κότα……
Η έκθεση θα διαρκέσει μέχρι Τρίτη 20 Φεβρουαρίου.
Ακολουθήστε μας για όλες τις ειδήσεις στο Bing News και το Google News