Το Βέλγιο στους «16» με 3 στα 3

Την πρόκρισή της στις 16 καλύτερες ομάδες του Euro 2020 πανηγύρισε το βράδυ της Δευτέρας (21/6) το Βέλγιο, με την ομάδα του Ρομπέρτο Μαρτίνεθ να επικρατεί με 2-0 της Φινλανδίας και να παίρνει την πρώτη θέση στον 2ο όμιλο, μετρώντας τρεις νίκες σε ισάριθμα ματς.
Αναλυτικά η βαθμολογία του 2ου ομίλου:
Βέλγιο 9 (7-1)
Δανία 3 (5-4)
Φινλανδία 3 (1-3)
Ρωσία 3 (2-7)

Το πρώτο 20λεπτο είχε ελάχιστα φάουλ και διακοπές αλλά και καθόλου φάσεις, με το Βέλγιο να έχει τον έλεγχο μέσω της κατοχής αλλά τους παίκτες του να παίζουν σε εξαιρετικά χαμηλό τέμπο και να δίνουν την ευκαιρία στους Φινλανδούς να υπερασπιστούν με σχετική άνεση την εστία τους με πολυπρόσωπη άμυνα.
Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 23ο λεπτό για το πρώτο σουτ, αυτό του Βιτσέλ που δεν προβλημάτισε τον Χράντετσκι, ενώ στο αμέσως επόμενο δεκάλεπτο οι Βίτσελ και Τροσάρ επιχείρησαν να απειλήσουν αλλά τα μακρινά σουτ τους δεν βρήκαν στόχο.
Οι κόκκινοι διάβολοι ήταν απίστευτα στατικοί, μονότονοι και μονοδιάστατοι στο παιχνίδι τους στο πρώτο ημίωρο (δεν προσπάθησαν να πλαγιοκοπήσουν ενώ αδυνατούσαν να βγάλουν κάθετη πάσα για να βρουν κάποιον εκ των Λουκακού ή Ντοκού), με την πρώτη ουσιαστικά καλή φάση τους να έρχεται στο 37′.
Τότε που ο Ντε Μπράινε βρήκε με υπέροχη σέντρα τον Λουκάκου και ο φορ της Ίντερ πήρε την κεφαλιά, για να καταλήξει τη μπάλα στην αγκαλιά του Χράντετσκι.
Πέντε λεπτά αργότερα ο κίπερ της Φινλανδίας έκανε την απόκρουση του ημιχρόνου διώχνοντας σε κόρνερ το διαγώνιο σουτ του Ντοκού εντός περιοχής (ο πιο δραστήριος από τους παίκτες του Μαρτίνεθ στο πρώτο μέρος), με το φινάλε του ημιχρόνου να βρίσκει τους κόκκινους διαβόλους να έχουν 6 τελικές (3 εντός εστίας) και την Φινλανδία να μην απειλεί.
ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ: Χράντετσκι, Ράιταλα, Τόιβιο, Αραγιούρι, Ο’Σόνεσι, Ούρονεν, Λουντ, Σπαρβ, Καμαρά, Πογιάνπαλο, Πούκι.
ΒΕΛΓΙΟ: Κουρτουά, Μπογιάτα, Ντεναγέρ, Βερμάλεν, Τροσάρ, Ντε Μπρόινε, Βίτσελ, Σαντλί, Ντοκού, Λουκάκου, Ε. Αζάρ.