Θρίαμβος για την Hyundai στο Ράλι Ακρόπολις

Άξιος νικητής του ΕΚΟ Ράλλυ Ακρόπολις 2022, ο Τιερί Νεβίλ που κέρδισε μία από τις τρεις ειδικές της τελευταίας ημέρας και τερμάτισε εμπρός από τους Οτ Τάνακ και Ντάνι Σόρντο, σε ένα επιβλητικό 1-2-3 για τη Hyundai – το πρώτο στην ιστορία της κορεατικής εταιρίας στο WRC!

Ο Οτ Τάνακ κέρδισε τις άλλες δύο ειδικές και με τη δεύτερη θέση στη γενική κατάταξη και την νίκη στην Power Stage, συγκέντρωσε πολύτιμους βαθμούς στη μάχη που δίνει για το πρωτάθλημα.

Το βάθρο για τη Hyundai συμπλήρωσε ο Ντάνι Σόρντο, ο οποίος δεν έδωσε τελικά τη μάχη που περίμενε με τον Έλφιν Έβανς καθώς το Yaris του δεύτερου παρουσίασε πρόβλημα με το τούρμπο πριν την πρώτη ειδική της ημέρας, αναγκάζοντας το πλήρωμα της Toyota Gazoo Racing σε εγκατάλειψη.

Οι Εμίλ Λίντχολμ – Ρίτα Χαμαλάινεν με Skoda Fabia Evo Rally2 κέρδισαν την κατηγορία WRC2. Σπουδαία εμφάνιση από τους Αλέξανδρο Τσουλόφτα – Ρος Γουίτοκ (Volkswagen Polo GTI Rally2) που τερμάτισαν στην 9η θέση της γενικής κατάταξης και στην 3η της WRC2.