Ασημένιο μετάλλιο στα 10χλμ. βάδην ο Γιάννης Καυκάς
Ο Γιάννης Καυκάς της Ολυμπιάδας κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα 10χλμ. βάδην, δείχνοντας ότι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση.
![Ασημένιο μετάλλιο στα 10χλμ. βάδην ο Γιάννης Καυκάς Καυκάς](https://pelop.gr/wp-content/uploads/2024/05/ceremony-2-1024x768-1-873x432.webp)
Άλλη μια πανελλήνια νίκη στο πλούσιο παλμαρέ του και μάλιστα με ατομικό ρεκόρ κατέγραψε στο Ξυλόκαστρο ο Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ. Σε μια όμορφη κυκλική διαδρομή στην παραλιακή ζώνη της περιοχής, ο πρωταθλητής του Παμμηλιακού κατέβηκε για πρώτη φορά τα 41 λεπτά στα 10 χιλιόμετρα τερματίζοντας σε 40.08.
![Ασημένιο μετάλλιο στα 10χλμ. βάδην ο Γιάννης Καυκάς Καυκάς](https://www.segas.gr/wp-content/uploads/2024/05/Papamichail-1024x588.jpg)
Το ρεκόρ του βελτίωσε και ο Γιάννης Καυκάς (ΑΕ Ολυμπιάς Πατρών) με χρόνο 41.03, ενώ το χάλκινο μετάλλιο στους άνδρες και χρυσό στην κατηγορία Κ23 κατέκτησε ο 21χρονος Ανδρέας Παπαστεργίου (ΣΟΑ Φωκιανός Καρδίτσας) με χρόνο 42.31. Την 4η θέση κατέλαβε ο Κώστας Ντεντόπουλος της Ολυμπιάδας με 43:10.
![Ασημένιο μετάλλιο στα 10χλμ. βάδην ο Γιάννης Καυκάς Καυκάς](https://www.segas.gr/wp-content/uploads/2024/05/ceremony_2-1024x768.jpg)
Κούρσα που έβγαλε πολλές ατομικές επιδόσεις ήταν και η αντίστοιχη των γυναικών με μεγάλη νικήτρια την Παναγιώτα Τσινοπούλου (ΓΣ Βέλος Παλαιού Φαλήρου), η οποία τερμάτισε σε 44.36. Την ακολούθησε σε κοντινή απόσταση η Χριστίνα Παπαδοπούλου (Πανελλήνιος ΓΣ) με 44.51 και τρίτη τερμάτισε η Όλγα Φιάσκα (Αθλοκίνηση ΑΣ Μυτιλήνης) σε 48.02. Η Κυριακή Φιλτισάκου δεν κατάφερε να ολοκληρώσει τον αγώνα της, καθώς λόγω ενοχλήσεων εγκατέλειψε νωρίς στον αγώνα.
![Ασημένιο μετάλλιο στα 10χλμ. βάδην ο Γιάννης Καυκάς Καυκάς](https://www.segas.gr/wp-content/uploads/2024/05/ceremony_1-1024x722.jpg)
Νικήτρια στην κατηγορία Κ23 ήταν η Χρυσάνθη Αρβανιτάκου (ΣΟΑ Φωκιανός Καρδίτσας) με 52.13.
Στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα βάδην 10 χλμ. παρευρέθηκε η πρόεδρος του ΣΕΓΑΣ, Σοφία Σακοράφα.
![Ασημένιο μετάλλιο στα 10χλμ. βάδην ο Γιάννης Καυκάς Καυκάς](https://www.segas.gr/wp-content/uploads/2024/05/Tsinopoulou-1024x577.jpg)
Στην κατηγορία Κ23 τη 2η θέση πήρε ο Ελισσαίος Μπαρδάκης της Ολυμπιάδας με 44:33 (5ος στους Ανδρες), ενώ την 5η θέση κατέλαβε ο συναθλητής του στους «πορτοκαλί» Γιώργος Καυκαλιας με 59:42 (10ος στους Ανδρες).
Ακολουθήστε μας για όλες τις ειδήσεις στο Bing News και το Google News