Χάλκινο μετάλλιο για τη Μυρτώ Βαλαχά στο Μάριμπορ

Η Μυρτώ Βαλαχά κατέκτησε την 3η θέση στα 3.000μ.  στο Βαλκανικό πρωτάθλημα στίβου Κ18 που διεξάγεται στο Μάριμπορ της Σλοβενίας.

Βαλαχά Η Μυρτώ Βαλαχά στο βάθρο των μεταλλίων

Το τσίμπησε το χάλκινο μετάλλιο στο Βαλκανικό πρωτάθλημα στίβου Κ18 σήμερα στο Μάριμπορ της Σλοβενίας η Μυρτώ Βαλαχά. Η πρωταθλήτρια του Πέλοπα κατέκτησε την 3η θέση στα 3.000 μ. των κοριτσιών με 10.07.14, σε μια κούρσα όπου η Έμα-Πικα Ράτς (Σλοβενία) τερμάτισε σε 9.46.52 και η Τουρκάλα Μπουράζ σε 9.57.61.

Στους αγώνες μετέχουν 42 αθλητές και αθλήτριες από τη χώρα μας και 362 αθλητές και αθλήτριες από 20 χώρες. Για το σύνολο των αθλητών και αθλητριών η διοργάνωση είναι μία ακόμη ευκαιρία να πετύχουν τα όρια και να επιβεβαιώσουν τη συμμετοχή τους στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ18, που θα γίνει στη Μπάνσκα Μπίστριτσα της Σλοβακίας.