Δείτε ποιος Πατρινός παίκτης του Απόλλωνα πανηγύρισε πρόκριση σε Ευρωπαϊκό τελικό!
![Δείτε ποιος Πατρινός παίκτης του Απόλλωνα πανηγύρισε πρόκριση σε Ευρωπαϊκό τελικό! Απόλλωνα](https://pelop.gr/wp-content/uploads/2023/03/4206285c-6d1f-4bc9-872f-b012a836bc36-2e420-769x432.jpeg)
Ιστορικές στιγμές σε μια καυτή ατμόσφαιρα για το ιστορικό και προσφυγικό σωματείο του Απόλλωνα Σμύρνης, που θα δει την ανδρική του ομάδα υδατοσφαίρισης να αγωνίζεται σε έναν ευρωπαϊκό τελικό.
Η “ελαφρά ταξιαρχία” προκρίθηκε με πανηγυρικό τρόπο στον τελικό του νεοσύστατου κυπέλλου της LEN Challenger Cup, καθώς επιβλήθηκε με το εμφατικό και εντυπωσιακό 18-8 επί της ισπανικής Τενερίφης στο κατάμεστο “Σεράφειο” Κολυμβητήριο, στον επαναληπτικό ημιτελικό (στον πρώτο αγώνα είχε ηττηθεί με 11-10).
Στο ρόστερ της Ελληνικής ομάδας βρίσκεται και ο πατρινός Μιχάλης Δίπλαρος, παίκτης που έχει ξεκινήσει από τις ακαδημίες του ΝΕΠ και βοήθησε σημαντικά και αυτός ώστε να έρθει αυτή η μεγάλη επιτυχία.
Ο Απόλλων θα αντιμετωπίσει στον διπλό τελικό την ισπανική Τεράσα, που απέκλεισε την τουρκική ΕΝΚΑ με δύο νίκες (10-8 σήμερα στην Τουρκία και 15-12 στον πρώτο αγώνα στην Καταλονία).
Οκτάλεπτα: 6-1, 3-3, 5-2, 4-2.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Νίκος Δεληγιάννης): Γαλανόπουλος, Αλαμάνος 1, Μπογκντάνοβιτς 4, Μόκκας 1, Γωνιωτάκης 3, Δίπλαρος, Μπραΐμης, Χονδροκούκης 2, Βίτσκοβιτς, Γαρδίκας 4, Μύριλος, Σολανάκης 3, Καβουσάνος.
ΤΕΝΕΡΙΦΗ (Φερμίν Μπενασάρ Ντίαζ): Μαλνέρο, Αλέγκρε 1, Εσπινόζα, Ντίαθ, Μαγκρίνα, Γκουτιέρεθ, Κόνινγκ 2, Εσπανόλ, Μερκάδο 1, Γκονθάλεθ 1, Σαλβαδόρ 3, Ροντρίγκεθ, Πέρεθ.
Ακολουθήστε μας για όλες τις ειδήσεις στο Bing News και το Google News