Η μπασκετική Παναχαϊκή νίκησε 90-72 τον Ιόνιο – Φωτογραφίες/δηλώσεις

Η μπασκετική Παναχαϊκή με αντεπίθεση διαρκείας στο β΄ ημίχρονο, έφτασε στη σημαντική νίκη στην έδρα της απέναντι στον Ιόνιο από την Κέρκυρα.

Η μπασκετική Παναχαϊκή νίκησε 90-72 τον Ιόνιο - Φωτογραφίες/δηλώσεις Η Παναχαϊκή ήταν ασταμάτητη απέναντι στον Ιόνιο

Η μπασκετική Παναχαϊκή ήταν ασταμάτητη στο παιχνίδι με τον Ιόνιο της Κέρκυρας κι επικράτησε εύκολα με το ευρύ 90-72, προσφέροντας σκορ και θέαμα. Οι «κοκκινόμαυροι» δυσκολεύτηκαν στο α΄ ημίχρονο, με το παιχνίδι να πηγαίνει πόντο-πόντο (το 18-8 στο 5΄ έγινε 18-18 και στο ξεκίνημα της β΄ περιόδου 28-31 και 38-38 στο 17΄!), όμως στην επανάληψη η ομάδα του Σπύρου Γκοργκόλη άστραψε και βρόντηξε.

Διαιτητές: Κιουλάφας-Γεωργόπουλος-Κονταξάκης. Τα 10λεπτα: 21-21, 51-44 (ημ.), 70-54, 90-72.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Γκοργκόλης): Γκόβας 20 (3), Μοσχοβάκης 10 (1), Γιαννικόπουλος 8, Κουτσούκος, Καλογιάννης 9 (3), Νικολάου 21 (2), Μανωλάκης 12, Βανδώρος 1, Αργυρόπουλος, Χρυσανθόπουλος, Σάλαϊ 9.

ΙΟΝΙΟΣ (Κοντογιάννης): Ι. Βαζούκης 14 (2), Γουίλσον 13, Κατσαρός 11 (3), Στεμπάρης 14, Εφέπουλος 10 (2), Δεϊμέζης 4, Σπίνουλας 2, Φ. Βαζούκης, Παπαδόπουλος 2, Προβατίδης-Αμπντουλαχί 2, Μπιζιάνης.

Η μπασκετική Παναχαϊκή νίκησε 90-72 τον Ιόνιο - Φωτογραφίες/δηλώσεις Η μπασκετική Παναχαϊκή νίκησε 90-72 τον Ιόνιο - Φωτογραφίες/δηλώσεις

Μετά το τέλος της αναμέτρησης, ο προπονητής της Παναχαϊκής, Σπύρος Γκοργκόλης δήλωσε τα εξής: «Στα πρώτα 15 λεπτά της αναμέτρησης η τακτική που είχαμε επιλέξει δεν λειτούργησε και είχαμε σημαντικά αμυντικά προβλήματα. Από το σημείο εκείνο και μετά, όμως, κάναμε τις απαιτούμενες προσαρμογές και μαζί με την σχεδόν άριστη επιθετική μας λειτουργία, μας επέτρεψαν να φτάσουμε σε μεγάλες διαφορές. Στο τέλος κάναμε διαχείριση του σκορ, φτάνοντας σε μια όχι και τόσο εύκολη, όσο δείχνει το τελικό σκορ, νίκη. Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά, συνεχίζουμε με χαμηλά το κεφάλι».