Η Ηλιούπολη τιμώρησε την Παναχαϊκή και την καταδίκασε σε ήττα

Παναχαϊκή

Εξαφανίστηκε στο β’ ημίχρονο η Παναχαϊκή από το γήπεδο και μοιραία γνώρισε την ήττα εκτός έδρας από την Ηλιούπολη με 2-1.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με εκπληκτικό γκολ του Μαυρία στο 5′, με τους «κοκκινόμαυρους» να ισοφαρίζουν στο 42′ με τον Ντε Τομάς.

Η Παναχαϊκή είχε δοκάρι στο 17′ σε κεφαλιά του Ζαμόρα και οι γηπεδούχοι στο 22′ σε κεφαλιά του Αλμέιδα. Και ενώ το μομέντουμ στο τέλος του ημιχρόνου ήταν καθαρά με το μέρος της πατρινής ομάδας, μπήκε υποτονικά στο β’ ημίχρονο και το πλήρωσε, καθώς αδράνησε και δέχθηκε δεύτερο γκολ.

Στο 62′ ο Βασιλούδης με σουτ μέσα από την περιοχή νίκησε τον Στογιάνοβιτς για το 2-1.

Ηλιούπολη (Παπαβασιλείου): Ντόκιτς, Καρανίκας (59′ Πολίτης), Να’α, Πολυχρόνης (59′ Κρέτσι), Μαριάνοβιτς, Λάμτσε, Βασιλούδης (74′ Μπλαντένοβιτς), Θωμαΐδης, Αλμέιδα (90′ Πατάπης), Μαυριάς, Αλεξόπουλος (59′ Μάνος).

Παναχαϊκή (Τάτσης): Στογιάνοβιτς, Πανάγου, Λυμπεράκης, Ζαμόρα (72′ Πολέτο), Μπαξεβάνος, Ζέκχοφ (78′ Κοζορώνης), Ρόβας (78′ Μαδριγάλ), Νίλι, Λεσάι (59′ Τραορέ), Ντε Τόμας, Παπατόλιος (59′ Καραγιάννης).